vše o prodeji ruční výroby

Jak stanovit cenu výrobku?

Jak zvolit takovou cenu, která pokryje náklady, zajistí výdělek a zároveň neodradí nakupující? Nebojte, nebude to složité 🙂 V tomto článku najdete praktické tipy pro výpočet ceny nezávisle na tom, co vyrábíte.


K výpočtu ceny 1 výrobku doporučuji použít následující snadnou rovnici:

(náklady + práce) x 2 = prodejní cena


NÁKLADY

Začněte se seznamem všech svých nákladů (dobře vám poslouží Excel / Google Docs Spreadsheet). Rozlišujte jednorázové a opakované náklady. Na začátku může být složité zvolit hodnotu odpovídající jednomu výrobku, ale když budete nějakou chvíli sledovat své průběžné výdělky a budete aktualizovat položky v tabulce, správná hodnota se časem ukáže.

Do nákladů patří: použité materiály, cena balení, pronájem prostoru, nářadí a pomůcky, poštovné, poplatky, daně atd.

PRÁCE

Druhá položka stanoví, jaká bude vaše výplata za 1 výrobek. Nejprve rozhodněte, kolik si zaplatíte za hodinu práce a poté spočítejte, kolik hodin vám celkem výroba jednoho kusu zabere.

Do pracovních nákladů patří: čas strávený samotnou výrobou, nákupem výrobků včetně případného cestování, čas strávený vymýšlením designu, čas pro focení, vytvoření popisku, zveřejnění zboží na webu/profilu, balení, cestu na poštu, komunikaci se zákazníky atd.

X 2

Za práci a náklady už máte zaplaceno, tak k čemu x 2? Nestačí mít jen zaplaceno za reálné náklady a vynaložený čas, je nutné zajistit výdělek. Ten vám umožní investovat do nákupu nových materiálů, ušetřit na případné zlepšení nebo rozšíření sortimentu apod. Pokud nebudete brát výdělek v potaz, dostanete se do situace, kdy budete dokola pracovat a utrácet bez plusového výsledku na konci měsíce.

Toto pravidlo x 2 je minimáním doporučením. Pokud máte školu / certifikát ve svém oboru, léta zkušeností, nebo známou značku, nezapomeňte si zaplatit také za tu spoustu dřiny, která vás dostala tak daleko 🙂

TIPY NA ZÁVĚR

  • Oceňte svojí práci hlavně férově vůči sobě – nepracujte za méně, než byste dostali v běžném zaměstnání.
  • Inspirujte se u konkurence, ale nesnažte se být za každou cenu levnější – cena není jediné, co prodává. Prodávají také kvalitní fotky a popisky, dobré hodnocení, rychlé a spolehlivé doručení, váš osobní příběh a originalita.
  • Je vždy lepší začít s vyšší cenou a v případě potřeby zlevnit, nikoliv naopak.

Doufám, že vám tento článek pomůže. Vytaste Excely a kalkulačky a dejte mi vědět, jestli se výsledek rovnice shoduje s vaší současnou cenou 🙂

Dáša ♥2 thoughts on “Jak stanovit cenu výrobku?”

  • Ahoj Dášo, tak jsem si spočítala ceny obrázků podle tvé rovnice a musela jsem jejich cenu téměř zdvojnásobit…. Uvidím jestli se prodají, díky za článek 🙂

    • Ahoj Kačí, budu ti držet palce. Ona má většina tvůrců tendenci svojí tvorbu nedocenit, tak jsem ráda, že si to přehodnotila a že ti byl článek užitečný 🙂 Máš velký talent, a věřím, že ho nakupující ocení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *