vše o prodeji ruční výroby

Kde prodávat ruční výrobky online?

Každý prodejce by se měl umět vžít do pocitů a preferencí svých zákazníků. Téma tohoto článku by tedy ve skutečnosti mělo znít takto: Kam chodí naši zákazníci nakupovat ruční výrobky online?


Podle mého názoru je i při prodeji ruční výroby nutné sledovat trendy v nakupování. Studie prokazují, že stále více nakupujeme online, a narůstá také tendence nakupování přes mobilní telefony. Prodej přes internet proto vidím jako nejvhodnější volbu, která má velký budoucí potenciál.

Vytvořila jsem pro vás jednoduchou grafiku porovnávající obvyklá místa pro online prodej ruční výroby (na konci článku). U každého z nich se pokusím objektivně popsat jednotlivé výhody a nevýhody, což vám doufám usnadní volbu.

Obchodní servery

Jakou možnost bych doporučila? Přestože volba záleží na mnoha okolnostech, prodej přes obchodní servery se mi jeví jako ta nejlepší varianta. Srovnala bych jejich funkčnost se stránkami nabízejícími selekci ubytování, jako třeba Booking.com, nebo Airbnb. Představte si, že sháníte hotel na víkend v Berlíně. Předpokládám, že většina z nás nebude klikat na mapu a hledat webové stránky jednotlivých hotelů. Možná zkusíme hotel vyhledat přes Google, ale srovnání nabídek jednotlivých webových stránek bude obtížné a zdlouhavé. Portál jako je Booking.com nám nabídne to, co potřebujeme. A sice srovnání hotelů v dané lokalitě, vybrané ceně, čtvrti, atd.

Vidíte, kam tím mířím? Pokud si někdo bude chtít v čechách koupit ručně vyrobenou čepici, buď už ví, že jí může hledat na Fleru, nebo se pravděpodobně na Fler i tak přes vyhledávání na Google dostane. Málo kdo bude mít trpělivost otevírat jednotlivé webové obchody, u kterých je odlišná a často zastaralá grafika, která se nepřizpůsobí při otevření stránky na telefonu, různý způsob nákupu, úhrady apod. Jaká je navíc pravděpodobnost, že váš online obchod vůbec najdou?

Obchodní servery všeho druhu jsou online formou supermarketů, které jsou tak populární právě proto, že v nich seženete vše na jednom místě, s možností porovnání a výběru. Vidím je jako přiřozený vývoj prodeje online. I když někomu nemusí vyhovovat, obávám se, že s dnešními trendy v nakupování se bez nich skoro nikdo neobejde. Vnímat konkurenci jako nevýhodu tohoto způsobu prodeje je podle mě nesmysl, konkurence existuje i tak, nezávisle na tom, jestli budete prodávat na svém webu, nebo na Fleru. Svojí konkurenceschopnost si stanovujeme sami.

Sociální sítě

Sociální sítě jsou pak ideálním prostředkem, jak zaujmout, vytvořit prostor pro své fanoušky a přesměrovat potenciální zákazníky na svůj obchod. Sociální sítě nejsou prodejním místem, a myslím si, že pokud prodej berete vážně, neměly by být za takovým účelem používané.

Vlastní e-shop

Založení vlastního webového obchodu bych doporučila těm, kteří se na trhu pohybují delší dobu a mají vybudované jméno a stálé zákazníky. Správa vlastního webu zabere poměrně dost práce, musíte být technicky zdatní a vědět, jak funguje SEO – optimalizace internetových stránek pro internetové vyhledávače. Na druhou stranu si ale můžete obsah vytvořit podle svých představ a bez omezení.

Na závěř bych ráda dodala, že v tomto článku beru v potaz jen online prodej, a prodeji mimo internet se budu věnovat příště.

Prozdradíte mi, jak to vidíte vy? 🙂

Dáša ♥6 thoughts on “Kde prodávat ruční výrobky online?”

 • Ahoj Dáši,
  moc pekný článok a plne s ním musím súhlasiť. Pre predajcov, ktorý sa venujú ručnej výrobe, tak je najlepšie predávať cez Obchodný server alebo cez svoj vlastný web (čo vyžaduje viac propagačnej práce než cez obchodný server).
  Ja osobne v súčasnosti využívam pre predaj ako Obchodný server, tak i sociálne siete, ale citím, že potrebujem zmenu, a preto zvažujem svoje vlastné webové stránky a otvorenie Showroomu, kam sa zákazníci budú môcť prísť pozrieť na moju tvorbu. Ale o tom asi budeš písať nabudúce, tak nebudem prezrádzať viac :).
  Ďakujem za skvelý článok a zdravím Ťa 🙂
  Anna

  • Moc ti dekuji za komentar, Anicko. Je pro me moc zajimave videt, jak se ruznym prodejcum osvedcuji ruzne druhy prodeje. Musim se ti ozvat, jak to dopadlo s tim showroomem 🙂

 • Ďakujem za lajky:-). Od veci mi napadla ruska piesen dumala lajka:-))). Vyborný člänok,jasný, presný, bez zbytocnej vaty.
  Ja sa len tymto smetom rozbieham . Suhlasím s Vami.
  Čas ukaže,čo a ako bude ďalej:-)

  Ľudmila- lijus

 • Ahoj, byl jsem zvědav co se v článku dozvím nového a ono ejhle, nic. Očekával jsem více konkrétních rad, tohle je moc obecné. Ale chápu, ne všichni jsou zběhlí v propagaci a tak někomu může článek dobře posloužit. Napíšu svou zkušenost s propagací online.
  Sám vyrábím a prodávám produkty, využívám prodej přes fler.cz, ale ten tvoří jen naprostý zlomek mých prodejů, nejvíce se mi osvědčil vlastní e-shop, nejsem programátor, ale zvládl jsem rozjet eshop na prestashopu – tudíž neplatím žádné poplatky za provoz, ale jen za doménu a webhosting, což jsou drobné. Důležité je přečíst si něco o SEO, pojmenovat fotky a produkty tak, jak je lidé nejčastěji hledají. Potom jim můžou vaše výrobky vyskakovat v obrázcích na seznamu i googlu nebo ve výsledcích vyhledávání. Produkty propaguju také přes online reklamy Google AdWords, Sklik a Facebook reklamu, jsem taky na Zboží.cz a na Heurece – i když mám vlastní produkty, které nemají vytvořené karty, tak mě přesto můžou lidé na heuréce najít v produktových kategoriích, tedy pokud třeba šijete košilky pro děti, tak vaše výrobky najdou návštěvníci heureky v kategorii košilky pro děti.
  Založil jsem si účet na ebay a zkouším prodávat i tam, zvažoval jsem i etsy.com a amazon.com
  Co se mi také velmi osvědčilo – jsou sociální sítě, každý týden přidávám příspěvek s fotkou nějakého výrobku na Facebookovou stránku svého eshopu a na Instagram. Na eshopu nabízím spolupráci blogerkám – napíší recenzi výměnou za výrobek zdarma, já získávám nové zákazníky z řad jejich fanoušků.
  Pozitivní zkušenost mám také s portálem venilafi.cz, světe div se, ačkoliv mají děsné stránky, tak mi doteď z nich chodí objednávky a to jsem jim zaplatil 500 Kč za 5 článků v průběhu roku.
  Doufám, že tímto někomu nainspiruju.
  Lukáš z Lokoko.cz

  • Zdravim Lukasi a dekuji za komentar. Vase rady urcite nekomu pomohou, konkretni priklady se prodejcum vzdy hodi. Je videt, ze to mate zmaknute 🙂 Jinak je to jak pisete, clanky jsou zatim obecne, aby nejprve nabidly vseobecny prehled mene zkusenym, a pote budu probirat jednotlive casti do hloubky. Tak snad se vam tu bude do budoucna neco hodit. Pokud byste mel napad na tema clanku, klidne se ozvete. At se vam dari!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *