top of page

ACH TY PENÍZE

Aktualizováno: 28. 9. 2019

Před nějakou dobou jsem ve stories sdílela svůj názor na cenotvorbu u ruční výroby a posteskla jsem si nad tím, jak málo lidí rozumí všem aspektům, které cenu tvoří. Ať už jde o původ materiálů, slušně zaplacenou práci, nebo časovou náročnost, jedno je jasné. Aby byla ruční tvorba poctivá a udržitelná, nemůže být laciná. A aby nakupující cenám porozuměli, je potřeba vzít zodpovědnost do svých rukou a šířit osvětu. Ptáte se jak? Zkusím vám nabídnout několik řešení.

Chcete prodávat, nebo je tvorba vaším koníčkem?


Přiznám se, že tohoto odstavce se bojím. Protože aniž by to byl můj úmysl, možná se některých z vás dotkne. Ale myslím si, že zodpovězení této otázky je opravdu důležité a s cenotvorbou blízce souvisí. Jak?

Představme si takové online tržiště Fler. Je největším tržištěm ruční tvorby u nás a najdete tam opravdu obrovský výběr. Spolu s prodejci, kteří se tvorbou živí, tam prodávají také lidé, pro které je ruční tvorba koníček. A tady nastává kámen úrazu. Protože pokud se na jednom místě sejde podnikatelka, která platí daně, marketing, švadlenu a kdo ví co ještě, a paní na mateřské, které stačí zaplatit použitý materiál, vzniká pro nakupující domněnka, že produkt paní, která podniká, je předražený.


Co tedy s tím? Teď mě koníčkáři asi ukamenují, ale přesto vám musím položit velmi důležité otázky.

  1. Pokud se nechcete tvorbou živit, proč jste se jí rozhodli prodávat? Prodejem vstupujete mezi podnikatele, pro které se bohužel stáváte konkurencí, se kterou po cenové stránce nemohou bojovat.

  2. Pokud se plánujete tvorbou (částečně) živit později, jak ospravedlníte nezbytné zvýšení ceny, které bude následovat?

  3. Pokud se plánujete tvorbou (částečně) živit později, není lepší nastavit od začátku férovou cenu a z případného výdělku mezitím našetřit na budoucí rozvoj značky?

  4. Pokud se o ruční tvorbu zajímáte a máte jí rádi, nechtěli byste přispět ke zlepšení tohoto prostředí a vytvoření osvěty o tom, že ruční tvorba je náročná jak časově, tak finančně?

Já vím, že u ruční tvorby je ta čára mezi podnikáním a koníčkem tenká. Neberte to tak, že by vaše tvorba neměla být zároveň vaší srdcovkou. Ale koníček je něco, co provozujeme jen za účelem relaxace a zábavy, a ne prodeje. Mám pocit, že u ruční tvorby se na to zapomíná a upřímně netuším, proč tomu tak je. Ale je jasné, že aby byli tvůrci bráni nakupujícími vážně, aby nemuseli reagovat na pichlavé poznámky o tom, že je jejich tvorba předražená, je potřeba v tom udělat jasný předěl, nemyslíte? Pokud to nebudete brát v potaz, v podstatě budete házet sami sobě klacky pod nohy a uděláte si své budoucí podnikání těžší.Máte správnou cenu?


Další veledůležité a podceňované téma, a sice nastavení správné ceny. Jako bychom si my česi a slováci neuměli nechat férově zaplatit za svojí práci. Jako bychom se styděli přiznat, kolik času naše práce zabere. Tohle musí skončit. Jsem si vědomá toho, že je na tvůrce velký tlak, protože nakupující jsou zvyklí na řetězce s výrobky z Číny. Ale to je úplně odlišný svět, a je nutné o tom mluvit a vysvětlovat, proč nemůžete a nechcete konkurovat značkám postaveným na vykořišťování lidí a zdrojů ze zemí třetího světa.


Pokud vás zajímá, jak si cenu nastavit co nejlépe, mrkněte na můj dřívější článek Jak nastavit cenu handmade výrobku. Není dokonalý, ale snaha byla. A pokud už prodáváte, doporučuji dělat jednou za čas revizi ceny. Vše se s časem zdražuje, vaše potřeby se mění, tak to nezapomeňte brát v potaz.


Prodávat své výrobky levně není zárukou více zákazníků. Dokonce to není ani zárukou jejich, nebo vaší spokojenosti. Protože pokud nemáte pořádně zaplaceno, vystavujete se stresu, který zabraňuje kreativnímu myšlení. A také se vystavujete omezením, která vaší značce zabraní v rozletu. A to vaši zákazníci pravděpodobně neocení.Osvěta je na vás


Jak se z oběti stát skutečným tvůrcem? (Zachytili jste ten dvojsmysl?) Jedině tak, že začnete věci, které vás trápí, proaktivně řešit. Pokud vás štve, že si lidé ruční tvorby neváží, nebo jim příjde drahá, nebo neví, odkud a za jakých podmínek k nám proudí masová výroba, mluvte o tom, pište o tom, prostě na to poukazujte tak dlouho, dokud to bude potřeba. Popřípadě mluvte o těch, kteří už osvětu dělají.


Existují značky, které v procentech rozepisují, co je stojí kolik peněz a jsou ohledně své cenotvorby zcela otevření. Nebo vysvětlují, proč používájí bio bavlnu a proč je dražší. Popřípadě zmíní, kolik času jim jaký kousek zabere, kolik jednotlivých kroků se za tvorbou skrývá od nákupu materiálu, návrhu, provedení, focení, vkládání na eshop a dalších legrací jako jsou daně a účetnictví, inventura, skladování, cesty na poštu... uf. Já se divím, že o tom nemluvíte víc. Protože i ten nejmilejší projekt v sobě má tyhle aspekty. Je v pořádku mluvit o tom, co se děje v zákulisí, ono to sledující a nakupující zajímá, protože je v tom kus vás, kus lidskosti. To je přesně to, co velké nadnárodní značky nemají a v tom je vaše síla.


Jakmile vstoupíte na trh, stáváte se jeho malým, ale přesto podstatným ukazatelem. To, jak děláte business vy, může inspirovat i ostatní a časem se bude přístup nakupujících měnit. A on už se mění teď, nikdy nebyl takový zájem a smysluplný, lidský a udržitelný business. Tak se nebojte a mluvte o tématech, které vás páli. Pomůžete tak bořit předsudky a domněnky a přispějete k lepšímu fungování trhu.


958 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page