ACH TY PENÍZE

Aktualizace: 28. zář 2019

Před nějakou dobou jsem ve stories sdílela svůj názor na cenotvorbu u ruční výroby a posteskla jsem si nad tím, jak málo lidí rozumí všem aspektům, které cenu tvoří. Ať už jde o původ materiálů, slušně zaplacenou práci, nebo časovou náročnost, jedno je jasné. Aby byla ruční tvorba poctivá a udržitelná, nemůže být laciná. A aby nakupující cenám porozuměli, je potřeba vzít zodpovědnost do svých rukou a šířit osvětu. Ptáte se jak? Zkusím vám nabídnout několik řešení.

Chcete prodávat, nebo je tvorba vaším koníčkem?


Přiznám se, že tohoto odstavce se bojím. Protože aniž by to byl můj úmysl, možná se některých z vás dotkne. Ale myslím si, že zodpovězení této otázky je opravdu důležité a s cenotvorbou blízce souvisí. Jak?

Představme si takové online tržiště Fler. Je největším tržištěm ruční tvorby u nás a najdete tam opravdu obrovský výběr. Spolu s prodejci, kteří se tvorbou živí, tam prodávají také lidé, pro které je ruční tvorba koníček. A tady nastává kámen úrazu. Protože pokud se na jednom místě sejde podnikatelka, která platí daně, marketing, švadlenu a kdo ví co ještě, a paní na mateřské, které stačí zaplatit použitý materiál, vzniká pro nakupující domněnka, že produkt paní, která podniká, je předražený.


Co tedy s tím? Teď mě koníčkáři asi ukamenují, ale přesto vám musím položit velmi důležité otázky.

  1. Pokud se nechcete tvorbou živit, proč jste se jí rozhodli prodávat? Prodejem vstupujete mezi podnikatele, pro které se bohužel stáváte konkurencí, se kterou po cenové stránce nemohou bojovat.

  2. Pokud se plánujete tvorbou (částečně) živit později, jak ospravedlníte nezbytné zvýšení ceny, které bude následovat?

  3. Pokud se plánujete tvorbou (částečně) živit později, není lepší nastavit od začátku férovou cenu a z případného výdělku mezitím našetřit na budoucí rozvoj značky?

  4. Pokud se o ruční tvorbu zajímáte a máte jí rádi, nechtěli byste přispět ke zlepše