Ako robiť osvetu

V dnešnom blogu sa opäť vrátime k problematike cenotvorby. Dášinmu článku predchádzal instagramový post a anketa o tom, ako tvorcovia reagujú v prípade potenciálnych zákazníkov či bežných ľudí, s ktorými sa konfrontujú ohľadom vysokých cien ich produktov. Vtedy sme si s Dášou vymenili na túto tému niekoľko správ a sama som sa zamýšľala, aké sú možnosti boja proti tomuto nepríjemnému fenoménu. Rozhodla som sa preto rozšíriť jej blog a ponúknuť zopár ďalších nápadov, ako na to. Čo teda môžeme robiť?Dve slová...

Ako sa zachovať v prípade, že sa dostanete do konfrontácie s ľuďmi ohľadom problematiky vašich cien? Dve zásadné slová, ktoré si v týchto situáciách treba zapamätať, sú osveta a trpezlivosť. Aj pri nepríjemnom zákazníkovi si vždy zachovajte príjemné vystupovanie a nenechajte sa zbytočne vyprovokovať. Sama som pracovala v obchode a viem, aké je to niekedy s ľuďmi veľmi ťažké. Nepomôžete im a už vôbec nie sebe, ak budete odmeraní, či sa k téme odmietnete úplne vyjadriť. Predstavte si situáciu, kedy sa vám pri stánku zastavia dvaja ľudia – jeden, ktorý nechápe a nechce pochopiť výšku vašich cien a druhý – potenciálny zákazník. Nepríjemným vystupovaním voči prvému môžete odradiť toho druhého a dobrú reklamu si tým rozhodne nespravíte.


V prvom rade sa treba zamyslieť nad tým, akým spôsobom treba s ľuďmi komunikovať. Vždy sa medzi tými, ktorí považujú ručnú výrobu za neprimerane predraženú, nájdu dve skupiny ľudí:

1. Ochotní komunikovať

Sú to ľudia, ktorí vôbec nie sú z umeleckého fachu a nikdy sa v skutočnosti logicky nezamysleli nad tým, aké množstvo práce sa skrýva za ručnou výrobou. Buď sa nikdy nedostali do kontaktu s ľuďmi, ktorí svoje výrobky predávajú, alebo nemali vôbec príležitosť nad tým porozmýšľať. Nemajte im to za zlé, ja sama takých ľudí poznám a viem, že sú ochotní počúvať, keď im rozumne vysvetlíte výšku vašich cien.

2. Tí, ktorí nechcú rozumieť

Bohužiaľ sú tu aj ľudia, pri ktorých sa doslova môžete na hlavu postaviť a nikdy im nedáte tú správnu odpoveď na ich otázku „prečo je to také drahé“. Všetci vieme, že sa vždy medzi nami nájdu osoby, ktoré nikdy nie sú ochotné diskutovať a už vôbec nie pripustiť, že máte pravdu. Takí tí negativisti, ktorí za všetkým vidia niečo zlé. A to sa týka nielen handmade tvorby, ale aj politiky, ekológie či ďalších vecí. Komunikácia s nimi býva niekedy výzva a musíte vedieť ako na nich, aby ste sa zbytočne nezamotali do nezmyselnej diskusie alebo dokonca hádky, ktorá nikam nevedie.

V tomto článku sa však nechcem baviť o typoch zákazníkov, ani konkrétnych sumách či nastavení vašich cien. Spísala som pre vás niekoľko možností, ktoré vám pomôžu robiť osvetu o tom, čo všetko sa za vašimi cenami skrýva. Poďme na to:

Video

Skvelý vizuálny prostriedok, ktorý môžete využiť ako k osvete, tak aj vlastnej reklame. Ako skvelý príklad nám môže poslúžiť toto video z dielne Design Milk a ich série „Made in London“ (odporúčam pozrieť si aj ostatné). Zobrazuje prácu textilnej umelkyne Rachel Scott od začiatku práce až po hotový produkt – môžete vidieť naťahovanie osnovy, výrobu vlastnej vlny, samotné tkanie, jeho dokončovanie mimo tkacieho rámu, pranie a sušenie. Ide o fyzicky náročnú prácu, ktorú si ľudia často uvedomia až pri pohľade na pracujúceho umelca, ako v tomto prípade Rachel, ktorá dlhé hodiny presedí pri krosnách (či tu dokonca pri jednoduchom ráme, čo prácu komplikuje a predlžuje) a potom ešte tento ťažký koberec ručne perie.

Ak máte možnosť, pokúste sa vytvoriť si takéto video o vašej vlastnej tvorbe. Ukážte celý proces od návrhu produktu a kúpy materiálu, cez výrobu, prípadne nejakú tú postprodukciu či dokonca balenie a cestu na poštu. Dbajte na vizuálne prevedenie, ale nepreháňajte to s filtrami a dodajte videu vlastný hlas alebo podmaz v podobe hudby. Pokiaľ nemáte technické vybavenie či zdatnosti, skúste poprosiť niekoho, kto má lepšiu zrkadlovku či vizuálne cítenie, aby vám s tým pomohol a na oplátku sa mu odvďačte darčekom z vlastnej výroby. Pokiaľ potrebujete inšpiráciu, pozrite si najznámejší predajný handmade portál na Slovensku sashe.sk, ktorý takéto videá z času na čas produkuje. Prípadne vám budú nápomocné aj youtube či vimeo. Takúto videovizitku môžete premietať aj na trhoch pomocou tabletu, alebo ju použiť ako reklamu na sociálnych sieťach či vlastnej webovej stránke.

Nebojte sa zákazníkom ukázať váš výrobný proces.

Katalóg

Pokiaľ sa nechcete zaťažovať výrobou videa, môžete voliť podobu katalógu či akejsi brožúrky. Nenechajte sa ale zmýliť, obe sú časovo náročné, pokiaľ ich chcete spraviť poctivo a kvalitne. Inšpirovali ma k tomu študenti Vysokej školy výtvarného umenia v Bratislave, kde som počas Letného prieskumu ich prác navštívila mimo iných aj textilný ateliér. Všetky študentky mali k semestrálnym dielam vytvorené katalógy, ktoré si návštevníci mohli prelistovať. Boli to zväčša zviazané brožúrky na 15-20 strán, ktoré obsahovali napríklad popis prác, inšpiráciu ich diel vo forme obrázkov aj textu, fotografie z výroby, hotový produkt a ďalšie.

Počas listovania v nich mi napadlo, že je to úžasný spôsob ako ukázať, čo všetko sa skrýva za prácou handmade tvorcov. Dajte si tú námahu a zdokumentujte si celý proces výroby (v lepšom prípade poproste profesionálneho fotografa alebo aspoň niekoho, kto má vizuálne cítenie a zrkadlovku, aby to spravil za vás). Ak totiž zákazník uvidí na fotografiách pri práci aj vás, zapôsobíte o to viac. Pridajte popis o tom, ako výrobok vzniká, čím ste sa inšpirovali, prípadne si takýmto spôsobom vytvorte portfólio viacerých výrobkov. Na trhoch ho potom nechajte položené na pulte medzi svojimi výrobkami, aby bolo k dispozícii zákazníkom.

Predveďte svoje remeslo

Máte možnosť priamo ukázať priebeh alebo aspoň časť vašej výroby? Urobte to a predveďte svoje remeslo priamo na trhu! Nielen že ľuďom ukážete, že to až také jednoduché a rýchle nie je, prilákate tým aj zvedavcov či potenciálnych zákazníkov. Osobne vždy rada sledujem vznik výrobku či remeselníkov pri práci, dokonca to na mňa pôsobí až relaxačne. Nemusíte počas trhu vyrobiť produkt od začiatku až do konca, stačí ukázať iba časť z jeho výroby. Ľudí tento proces fascinuje a deti o to viac. Bavte sa s nimi o tom, čo a ako robíte, snažte sa im tieto kroky vysvetliť, alebo ich nechajte, aby si to sami vyskúšali. Môžem vám zaručiť, že minimálne od niekoľkých ľudí budete počuť slová ako „nie je to tak jednoduché, ako to vyzerá“.