top of page

TIPY NA UDRŽITELNÉ BALENÍ

Aktualizováno: 13. 10. 2021

Značku FU FO sleduji už dlouho a moc mě nadchl Lečin článek o tom, jak se rozhodla změnit přístup k obalům. V zodpovědném přístupu k našim aktivitám, ať už osobním, nebo obchodním, vidím velkou důležitost. A jak jsem psala v článku Handmade byznys a udržitelnost, cest k udržitelnější tvorbě je mnoho.


S Lenkou jsem se proto domluvila na sdílení jejího článku na mém blogu, aby se jeho inspirativní obsah dostal k ještě více tvůrcům. Tady ho máte :) 

Je až neuvěřitelné, jak dalece a dlouho může být člověk v některých věcech zadubený :(

Jak dlouho může jít proti vlastnímu přesvědčení a životnímu nastavení, bez nejmenší pochybnosti, že vše dělá nejlépe jak může. Bez sebemenšího zamyšlení. Avšak všechno má - naštěstí - svůj čas, a i mně se konečně rozsvítilo


Mrzí mě však, že až potom, co jsem viděla reportáž o nedávno uhynulé velrybě u thajského pobřeží, kterou se ani přes veškerou a několikadenní snahu veterinářů nepodařilo zachránit.


Uhynula, jelikož měla žaludek ucpaný více než 80-ti plastovými pytlíky, které spolu s vodou vytvořily "špunt" o váze skoro 8 kg.


Následoval dokument, v němž byla detailně popsána ta neuvěřitelná cesta plastů z našich domácností až do moří a oceánů, kde každoročně zabíjejí stovky živočichů - krásných a vzácných zvířat - a nejen tam.


Nebyla to první taková reportáž, kterou jsem viděla, a byla spousta článků před ní, které jsem četla. O tom, jak my lidé zaplavujeme naši planetu tunami a tunami plastového odpadu.


Vždy jsem tyto informace přijímala s velkým pohoršením a smutkem, jelikož jsem opravdu velký milovník zvířat a obdivuji veškerou krásu a umění přírody.


Přistupovala jsem k nim však také s docela čistým svědomím... už roky se pohoršuji nad lidmi, kteří bez rozmyslu skupují plastové tašky a zboží v obchodě balí do desítek igelitových pytlíků (mimochodem, proč ty už dávno nezmizely z obchodů?). Nad lidmi, kteří vyhazují cokoliv kamkoliv.


S čistým svědomím, že planetě, přírodě, zvířatům... já osobně snad tolik neškodím.


ŠKODÍM


Sledovala jsem zmíněný dokument a bylo mi smutno, jak dokážeme být nezodpovědní a bezohlední. Jak sami a VĚDOMĚ devastujeme planetu stylem "PO NÁS POTOPA".

Sedím si, koukám, kroutím hlavou a najednou myšlenka: Kolik že mám v zásobě bublinkové fólie? A kolik plastových výplní do balíků? A kolik plastové lepící pásky? To vše pro toNEJPLASTOVĚJŠÍ balení objednávek.

SPOUSTU a SPOUSTU :(


Vyrábím s klidným srdcem a dobrým pocitem z 99% z papíru a potom to se stejně klidným vědomím a svědomím - nebo možná v úplném BEZVĚDOMÍ (jinak si to neumím vysvětlit) - zabalím do hromady bublinkové fólie a oblepím metry plastové pásky. IDIOT! Ano, trvalo to, než se rozsvítilo i u mě, ale svítí : )

Vím, že plastům se v dnešní době nelze vyhnout a že plastových výrobků - sice levných ale škodlivých - bude spíše přibývat než naopak.

Vím, že zásadní problém nespočívá ani tak v produkci plastů, ale v tom, jak je s nimi potom nakládáno. Že by ten plastový hnus nebyl takovým problémem, kdyby třídil každý.


Kdyby třídění fungovalo na 100% jak má. Kdyby recyklace fungovala na 100% jak má.

 Že je to taky tak trochu na zákazníkovi, jak naloží s tou "náloží" plastu, kterou v balíčku dostane.


No ten možná nejdůležitější krok je u každého z nás - JÁ UŽ DO PLASTOVÉHO KRÁLOVSTVÍ PŘISPÍVAT NEBUDU! NE VÍC, NEŽ MUSÍM!


A proč bohužel trochu musím? Pořád je tu totiž i druhá, neméně komplikovaná záležitost. Když si totiž u FU.FA objednáte nějakou tu kreativní radost, doufáte, věříte, logicky vyžadujete, aby k vám dorazila v celku a bez poškození.


Jelikož však balíčky nemůžu rozvážet sama, ani je posílat po holubovi, musím využívat české dopravce.


JAK TO TEDY BUDE


Už delší čas používám hnědé bublinkové obálky od firmy RAJAPACK, jejichž součástí sice je bublinková fólie, ale spadají do jejich řady tzv. ekologického balení, jelikož alespoň vrchní vrstvu tvoří kraftový papír, pocházející z trvale udržitelných zdrojů, a to díky ekologicky odpovědnému obhospodařování lesů.Tyto obálky bohužel ještě nějaký čas u FU.FA zůstanou. Do obyčejné obálky nebo jen tak v papíru, vám výrobky posílat opravdu nemohu, protože to by k vám dorazily v "kondici" odpovídající nové sekci u FU.FA na eshopu - ZLEVNĚNÉ KOUSKY :)


A kartonové a lepenkové obálky, nebo kartonové krabice i menších rozměrů, znatelně navyšují náklady na poštovné a balné (u jehož placení se už teď někteří zákazníci kroutí ) a ne vždy jsou odolnější než obálky bublinkové - podle dopravce.


Jednotlivé vrstvy RAJAPACK obálek - fólii a papír - lze však rychle a jednoduše oddělit a tak správně vytřídit . nebo můžete obálku schovat a v případě potřeby zrecyklovat tím, že přelepíte adresáta a pošlete v ní někomu dalšímu co potřebujete. Tady však balící plasty KONČÍ.


Jelikož jsem velmi rychle zjistila, že třeba PUNTÍKOVÁNKY nestačí jen tak vložit do bublinkové obálky, bez jakékoliv další ochrany, protože je to záruka toho, že k vám dorazí s naraženými rožky nebo dokonce přehnuté - ano, přehnuté!!! - začala jsem balíčky navíc "opatřovat" kartonovými podložkami a bublinkovou fólií.


Kartonové podložky "získávám" ze starých kartonových krabic, takže jsou recyklované a opět recyklovatelné : ) Bublinkovou fólii nově nahrazuje BALÍCÍ PAPÍR z recyklovaného papíru a také opět 100% recyklovatelný a použitelný - nejlépe tak, že jej po rozbalení vložíte do rukou svých dětí, protože se na něj krásně kreslí :)


A "zlo" v podobě plastové lepící pásky nahrazuje PAPÍROVÁ LEPÍCÍ PÁSKA s lepidlem z PŘÍRODNÍHO KAUČUKU, takže je možné ji bezpečně recyklovat spolu s papírem či kartonem.


Při objevování nových možností balení, jsem navíc narazila na úžasné samolepky ze 100% recyklovaného materiálu, díky kterým vám dám vědět, jak moc si vážím vaší objednávky a tedy projevené důvěry.


Objednávky, které se nevejdou ani do velké bublinkové obálky, budu jako doteď balit do už použitých kartonových krabic a vyplňovat balícím papírem či výplňovým materiálem Flo-pak Green, který Rajapack taktéž vyrábí ze 100% recyklovaného materiálu.


Vždy dělám maximum pro to, abyste byli s objednávkou u FU.FA více než spokojeni. Od dnešního dne vás navíc zbavím starostí, co s tím plastem :) Toho se už asi nezbavíme nikdy, no každý z nás se může zamyslet nad tím, zda jej tu a tam nelze nahradit i něčím jiným, méně škodlivým.


U FU.FA jej také ještě trochu zůstává, no i na něj dojde, dávám si to za CÍL :) Vymyslím, jak nahradit celofánové sáčky a postupně odstraním i ty bublinkové obálky.


A nakonec se chci omluvit všem dosavadním FU.FOvým zákazníkům za veškerý plastový hnus, kterým jsem je zaplavila, mnohé i opakovaně.


 

Děkuji Lence za spolupráci. Originál článku najdete tady.

704 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše