top of page

JAK TVOŘIT A NEŠKODIT PLANETĚ?

Aktualizováno: 13. 10. 2021

Jak moc spolu tyhle pojmy souvisi? Odpověď bude možná překvapivá – záleží totiž jen na vás. 

Ruční výroba bohužel není sama o sobě udržitelná. Pokud nekladete důraz na kvalitu a nezávadnost použitých materiálů, může být stejně ekologicky závadná jako výroba hromadná. Proto bych vás ráda motivovala ke svěžímu pohledu na svět ruční výroby a k přehodnocení nebo doladění vašich postupů.


Jako výrobci přebíráte určitou zodpovědnost za trendy. Vaší výhodou je skutečnost, že si výrobní proces určujete z větší míry sami. Využijte téhle příležitosti potizivně ovlivnit svět kolem sebe. Protože dělat to, co milujete, a projevovat tím zároveň lásku ke svému okolí, je pocit k nezaplacení.


JAKÉ JSOU VAŠE MOŽNOSTI?

  • Výrobní materiály – dřevo, látky, sklo, kůže, ale i plast. Materiály mohou být z ekologikých a místních zdrojů, nebo alespoň recyklované. Spojte se s místními dodavateli, možná vás překvapí, jak snadné to je. Vytvořte svojí malou dodavatelskou komunitu a seznamte se s lidmi s podobným smýšlením.

  • Balení – papírové krabice, papírové obálky, výplň ze skartovaného papíru, nebo nastříhané látky. Není důvod balit do plastu.

  • Výrobní proces – k výrobě pradvěpodobně používáte různé pomůcky a nástroje. I ty mohou být z ekologických materiálů a pokud možno kvalitní, abyste je nemuseli často vyhazovat, nebo měnit.

  • Trvanlivost – pokuste se používat takové materiály, které zajistí výrobku maximální životnost. Popřípadě nabídněte nakupujícím opravy.

  • Dárcovství – slyšeli jste už o projektu 1% for the planet? Můžete skrze něj darovat procento svých výdělků environmentálním neziskovkám. Procento nic není, že? Představte si, jaký by byl dopad, kdyby ho daroval každý z nás. Já jdu do toho!

JAKÉ JSOU VÝHODY?

  • Menší ekologická stopa – je bezesporu tím největším plusem a hlavním důvodem změny postupů. Není důvod čekat na regulace shora, se změnami můžeme začít u sebe.

  • Šíření osvěty – sdílejte detaily o použitých materiálech a postupech se zákazníky a podpořte změnu nákupních návyků k lepšímu.

  • Odlišení – vystupte z davu svým originálním přístupem. Budujte svou značku na lásce k vašemu řemeslu a na udržitelnosti zároveň.

Asi už jste si všimli, že okolo udržitelnosti je poslední dobou hodně ruchu. Na sociálních sítích se to hemží hashtagy #udrzitelnost #fashionrevolution a podobně. Možná vás to překvapí, ale lidé se o původ a zpracování produktů stále více zajímají. A jsou připravení podpořit značky, které se vydaly udržitelnou, nebo jinak smysluplnou cestou.


Dokazuje to výzkum s názvem Meaningful Brands (Smysluplné značky). Jedná se o největší výzkum svého druhu, který dokazuje, že by lidem nevadilo, kdyby zcela zmizelo 74% značek. A hádejte, které jsou ty, co nechtějí ztratit? Jsou to ty, co dělají něco pro své okolí, chovají se zodpovědně a nestaví výdělek na první místo. Na prvním místě je pro ně skutečná přidaná hodnota. Promyslete svoje postupy a nedovolte, aby se vaše značka stala také nahraditelnou. 


Pokud se touto cestou bojíte vydat kvůli vyšším nákladům, zkuste se na to podívat jako na investici. Do sebe, do ostatních, do celého světa. Buďte mezi průkopníky držitelných trendů. Nezáleží na tom, že je vaše značka malá. To, že přináší hodnotu, je mnohem důležitější, než velký objem výroby, který nemá kromě výnosu žádný jiný smysl.


Jak jste na tom s udržitelností ve vaší tvorbě? Je pro vás důležitá, nebo ne? A projevuje se i ve vašem osobním životě?


Dejte mi vědět a pochlubte se svými tipy.


Dáša ♥

211 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page