top of page

JAK NALOŽIT S UKRADENÝM NÁPADEM?

Aktualizováno: 13. 6. 2018

Dnes se podíváme na citlivé téma kopírování ve světě ruční výroby. Budu s vámi sdílet své postřehy a rady, které vám snad pomohou v pohodovější cestě za vaším cílem.

Asi se s tím už setkal každý. Vymyslíte skvělé jméno své značky, originální balení, řadu výrobků, které ještě nikdo neměl… tedy jen doposud. Koukáte, a nevěříte svým očím. Někdo vaší práci okopíroval! Bohužel, žádný kreativní směr není neomezený, a proto se setkáváme s mnohdy obrovským množstvím produktů, které vypadají jeden jak druhý. Co dělat v případě, že se to týká i vás? Čtěte dál.


NÁDECH A VÝDECH


Zjistit, že někdo kopíruje to, nad čím jste si tak dlouho lámali hlavu, může být bolestivé. Jakkoliv se totiž chceme od dané situace odosobnit, skutečnost je taková, že v naší práci je kus našeho já. Proto se cítíme nepříjemně a bereme si to osobně. A pokud si něco bereme osobně, je složité udržet svoje emoce pod kontrolou. Proto než se odhodláte k jakémukoliv dalšímu kroku, počkejte, až emoce odezní a budete se na věc moci podávat racionálně.


PROZKOUMÁNÍ DETAILŮ


Jakmile budete nohama zpátky na zemi, v klidu a bez ostychu si zjistěte o daném tvůrci více informací. Opravdu práci okopíroval od vás, nebo shodné výrobky prodává dokonce déle, než vy? Je váš design skutečně tak originální, nebo je naopak tak všeobecný, že je velmi snadné se mu přiblížit? Zvolili jste si originální, nebo všeobecné jméno, které napadne desítky dalších v oboru?


Pokládáním těchto a dalších otázek směřujících směrem k sobě si vlastně dáváte zpětnou vazbu. Je totiž možné, že vaše práce, ač překrásná, jednoduše není tak originální a je spousta dalších výrobců, kteří jí mohou dělat podobně, ne-li stejně.


Využijte proto této zkušenosti k růstu vlastní značky a vytvoření prvků, které vás od ostatních odliší. Může se jednat o variaci barev, materiálů, tvarů, nebo přidání maličkosti, která bude pro vaší značku typická.


Může se ale také stát, že se bude jednat o jasnou kopii. Třeba o dotyčné osobě víte, že vás sleduje na sociálních sítích a zatím nic nevyrábí. Najednou se u ní začnou objevovat výrobky nápadně podobné těm vašim, a k tomu si vás zablokuje. Nebo jste vážně první na trhu s konkrétním produktem a po vás se začnou objevovat jeho věrné kopie. Popřípadě si někdo půjčí jméno vaší již úspěšné značky se záměrem zvýšení vlastní návštěvnosti. ALE! I tyto situace mohou být pouhou náhodou.


CO TEDY DÁL?


Pokud se nemůžete zbavit dojmu, že vám někdo ukradl nápad, máte dvě možnosti. Nechat to plavat a přenést se přes to, nebo se s danou osobou spojit. Konfrontace není příjemná a stejně tak není dobrý pocit někoho osočovat. Přesto jsem zastáncem toho, že pokud vám něco vadí, měli byste na to upozornit. Jak ale někomu slušně povědět, že ho podezříváte z kopírování vašeho nápadu? A co po něm vlastně chcete? Můžete to zkusit takto:

Milá/ý XY,  narazila jsem náhodou na tvé výrobky/logo/jméno, které se velmi podobají těm mým. Je super vidět dalšího kolegu s dobrým vkusem v oboru. Vzhledem k podobnosti naší tvorby bych byla velmi nerada, kdyby si nás kupující pletli. Hádám, že na tom budeš stejně. Můžeme se proto domluvit na prvcích, které bychom změnili, aby byla naše tvorba nadále autentická a aby byla přínosem pro kreativní svět ruční výroby. Budu se těšit na tvůj případný návrh, XY

Ať už bude reakce jakákoliv, vy jste si svých 50% splnili. Cílem je udržet konverzaci na profesionální a přátelské úrovni, nerýpat se v detailech a nepoukazovat na kopírování přímo. Pokud od vás dotyčná osoba nic nekopírovala, určitě ocení váš kolegiální přístup.


A pokud kopírovala, snad se nad sebou zamyslí. Pokud se jedná o člověka se stejným cílem – mít spokojené zákazníky a dobré vztahy s ostatními tvůrci, věřím, že se dohodnete. Možná vám řekne, že chce věci nechat tak, jak jsou, načež můžete provést změnu alespoň u sebe. A možná se začne hádat, no a podle toho poznáte potrefenou husu.


JAK SE MŮŽETE CHRÁNIT?


Pokud se tvorbou živíte a máte vážný zájem svou značku a výrobky chránit, zákon nabízí několik možností:

  • Zákon o ochranných známkách (zák. č. 441/2003 Sb.)

  • Autorský zákon (zák. č.121/2000 Sb.)

  • Zákon o vynálezech a zlepšovacích návrzích (zák. č.  527/1990 Sb.)

  • Zákon o užitných vzorech (zák. č. 478/1992 Sb.)

  • Zákon o průmyslových vzorech (zák. č.207/2000 Sb.)

Přeji vám, ať se s kopírováním setkáte co nejméně a přeji si, abychom se navzájem respektovali a považovali se nikoliv za konkurenty, ale za kolegy. V dnešní době je ruční výroba snad důležitější, než kdy předtím, pracujme proto společně a ne proti sobě.


Dáša ♥

292 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page