top of page

JAK STANOVIT CENU HANDMADE VÝROBKU?

Aktualizováno: 13. 10. 2021

Jak zvolit takovou cenu, která pokryje náklady, zajistí výdělek a zároveň neodradí nakupující? Nebojte, nebude to složité. V tomto článku najdete praktické tipy pro výpočet ceny nezávisle na tom, co vyrábíte.

K výpočtu ceny 1 výrobku doporučuji použít následující snadnou rovnici:


Materiál + práce = hodnota výrobku


Hodnota výrobku x 2 = velkoobchodní cena


Velkoobchodní cena x 1.5 až 2 = prodejní cena

Materiál


Začněte se seznamem hodnoty všeho materiálu potřebného k výrobě jednoho kusu (cenu materiálu pořízeného ve větším množství vydělte tak, abyste znali cenu za kus).

 • Výrobní materiál

 • Poštovné spojené s jeho pořízením

 • Balení - krabice, obálky, vizitky, informační letáčky...


Práce


Druhá položka stanoví, jaká bude vaše výplata. Nejprve rozhodněte, kolik si zaplatíte za hodinu práce a poté spočítejte, kolik hodin/minut vám celkem výroba jednoho kusu zabere.


Do pracovního času patří: čas strávený samotnou výrobou, nákupem výrobků včetně případného cestování, čas strávený vymýšlením designu, čas pro focení, tvoření popisků, zveřejňování zboží na webu/profilu, balení, cestu na poštu, komunikaci se zákazníky atd. Jednoduše veškerý čas spojený nejen s výrobou, ale i celkovým provozem obchodu.


Hodnota výrobku


Jakmile si jí stanovíte, doporučuji podíl materiálu a práce vyjádřit procenty. Bude pro vás pak jednodušší stanovit, jakou si máte dopřát výplatu.


Příklad:

Hodnota jednoho mého výrobku je 200 Kč (nepleťte si to s prodejní cenou).

Z toho je 40% na materiál a 60% na výplatu.

Za měsíc červen jsem prodala 80 ks. Hodnota se mi tedy vrátí ve výši 16 000 Kč.

Proplatí se mi tak použitý materiál ve výši 6400 Kč, a na výplatu mi zbyde 9600 Kč.


Navýšení x 2

Za materiál a práci už máte zaplaceno, tak k čemu x 2? Nestačí mít jen zaplaceno za to, co jste časově a finančně vynaložili. Je nutné zajistit další prostředky, které vám umožní pokrýt zbylé náklady spojené s výrobou. Patří sem například:

 • daně

 • nářadí a pomůcky

 • poplatky za prodejní profil

 • poplatky za prodej na trzích

 • prostředky na rozšíření nebo zlepšení sortimentu

 • pronájem ateliéru nebo dílny

 • kurzy nebo přednášky na zlepšení dovedností

 • pomocná síla

 • váš další výdělek nad rámec základní výplaty

Jak vidíte, navýšení je zcela nezbytné a nejde bez něj váš business provozovat bezpečně ani udržitelně. Navýšení je jakousi dělící čarou mezi tím, kdy jde o práci, a kdy o koníček.


Toto pravidlo x 2 je minimáním doporučením. Pokud máte vzdělání / certifikát ve svém oboru, léta zkušeností, nebo známou značku, nezapomeňte si zaplatit také za tu spoustu dřiny, která vás dostala tak daleko.


Velkoobchodní cena


´Velkoobchodní cena´ je u ruční tvorby trochu nadsazený výraz. V praxi to znamená jednoduše to, že se domluvíte na odkoupení více kusů výrobků s přeprodejcem. A aby si přeprodejce mohl také vydělat, nemůže od vás výrobek koupit za plnou prodejní cenu.


Ať už momentálně plánujete svoje výrobky prodávat přes spřízněné weby a obchůdky, nebo ne, doporučuji s touto variantou raději počítat. Obliba ručních výrobků se stále zvedá a nikdy nevíte, kdy se do tohoto stádia dostanete.


Neplánujete velkoobchodní prodej?


Pokud jste si jistí, že přeprodej se vás nebude týkat, postupujte při stanovení prodejní ceny takto:


Hodnota výrobku x 3 = prodejní cena


Navýšení x 1.5 až 2 a prodejní cena


Velkoobchodní cena se vyplatí tehdy, kdy se vztahuje na větší objem výrobků. Pro běžný prodej koncovým zákazníkům je vhodné konečnou cenu ještě lehce navýšit.


Obvyklé doporučení je opětovné navýšení x 2. Osobně si ale myslím, že tady záleží na vaší současné situaci a plánech. Pokud si pronajímáte ateliér a pomáhá vám druhá švadlenka, určitě budete potřebovatvíc peněz než ten, kdo pracuje z domova a bez pomoci.


Tipy na závěr

 • Je vždy lepší začít s vyšší cenou a v případě potřeby zlevnit, nikoliv naopak.

 • Oceňte svojí práci hlavně férově vůči sobě – nepracujte za méně, než byste dostali v běžném zaměstnání.

 • Inspirujte se u konkurence, ale nesnažte se být za každou cenu levnější – cena není jediné, co prodává. Prodávají také kvalitní fotky a popisky, dobré hodnocení, rychlé a spolehlivé doručení, váš osobní příběh a originalita.

Doufám, že vám tento článek pomůže. Vytaste Excely a kalkulačky a dejte mi vědět, jestli se výsledek rovnice shoduje s vaší současnou cenou.


Dáša ♥

12 414 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše