JAK USPOŘÁDAT A VÉST WORKSHOP

Uspořádat workshop, čili zážitkový kurz s vlastním výrobkem, který si zájemci odnesou, je jedním z dalších věcí, které si v handmade oboru můžete vyzkoušet a která vám přináší seberealizaci, zkušenost a finanční zisk.Místo kurzu a čas

Časové rozmezí určujte podle toho, čeho chcete s účastníky dosáhnout. Doporučuji 3-4 hodiny, nejlépe o víkendu dopoledne. Pokud plánujete obsáhlý workshop např. celodenní, tak ho určitě rozdělte pauzami na svačinu, oběd, apod.


Nejlepší variantou místa kurzu je se s někým domluvit na pronájem prostoru na počet hodin, který jste si na kurz vyčlenili - stačí jedna místnost se stoly, židlemi a tabulí na psaní.


Domluvte si výši nájemného – bude se lišit od velikosti města a umístěním prostoru.

Moje zkušenost je, že jsem najatá jednou lektorkou, která chtěla rozšířit své kurzy o mé zaměření, takže mým úkolem bylo „pouze“ workshop připravit a zrealizovat. Domluvily jsme se na výši mého ohodnocení a zbytek neřeším.


Je to způsob jednoduchý na organizaci, ale nevýhodný co se týká peněz – dostanete hodinovou mzdu bez ohledu na to, kolik přijde lidí, výhodnější změny nájemného, apod.Vybavení místnosti


Záleží na tom, co konkrétně děláte, ale pro realizaci workshopu toho nepotřebujete moc.

  • Jedna větší místnost s kapacitou cca 10 osob, židle, stoly uspořádané buď do „L“, nebo je spojit takže na sebe všichni uvidí a vy můžete pohodlně chodit okolo nich v případě pomoci.

  • Tabule a psací potřeby pro možnost důležité věci napsat nebo cokoli názorně vysvětlit během kurzu.

  • Sociální zařízení – WC, umyvadlo (čistící prostředky, smetáček, kýbl na podlahu, mýdlo) – vše pěkně čisté

  • Rychlovarná konvice, hrnky, talířky, kafe, čaj, cukr, mléko, malé občerstvení - je důležité, aby se vaši žáci cítili dobře


Termín kurzu

Aby jste měli čas kurz zaplnit, je potřeba termín zveřejnit v dostatečném předstihu – osvědčil se mi nejméně jeden měsíc předem.


Následuje nejdůležitější část – reklama. Abyste kurz zaplnili očekávaným počtem účastníků, potřebujete, aby se o vás vědělo.


Sdílejte na sociálních sítích – osobní profil, profil vaší značky či firmy, skupiny zaměřené jak místně, tak obsahově, nebraňte se ani placené reklamě, kterou nabízí Facebook i Instagram.


Několikrát jej připomeňte, mluvte o něm s přáteli, vyrobte si letáčky do místního obchodu nebo ho vylepte na vývěsku, apod. Zkrátka udělejte všechno proto, aby se zájemci našli.Kurzovné

Kurzovné jsem vypočítala tak, že jsem si spočítala náklady veškerého materiálu na 1 osobu, vzaly jsme s kolegyní v potaz nájemné a své ohodnocení.


Cenu zvažte pečlivě a s rozumem, protože příliš vysoká cena zájemce odradí, naopak příliš nízká se vám nevyplatí.


Pokud si nevíte rady, zkuste metodu pokus x omyl – pokud po prvním kurzu budete mít špatný pocit nebo zjistíte, že jste prodělali, příště cenu zvyšte a naopak :)