top of page

JAK USPOŘÁDAT A VÉST WORKSHOP

Uspořádat workshop, čili zážitkový kurz s vlastním výrobkem, který si zájemci odnesou, je jedním z dalších věcí, které si v handmade oboru můžete vyzkoušet a která vám přináší seberealizaci, zkušenost a finanční zisk.Místo kurzu a čas

Časové rozmezí určujte podle toho, čeho chcete s účastníky dosáhnout. Doporučuji 3-4 hodiny, nejlépe o víkendu dopoledne. Pokud plánujete obsáhlý workshop např. celodenní, tak ho určitě rozdělte pauzami na svačinu, oběd, apod.


Nejlepší variantou místa kurzu je se s někým domluvit na pronájem prostoru na počet hodin, který jste si na kurz vyčlenili - stačí jedna místnost se stoly, židlemi a tabulí na psaní.


Domluvte si výši nájemného – bude se lišit od velikosti města a umístěním prostoru.

Moje zkušenost je, že jsem najatá jednou lektorkou, která chtěla rozšířit své kurzy o mé zaměření, takže mým úkolem bylo „pouze“ workshop připravit a zrealizovat. Domluvily jsme se na výši mého ohodnocení a zbytek neřeším.


Je to způsob jednoduchý na organizaci, ale nevýhodný co se týká peněz – dostanete hodinovou mzdu bez ohledu na to, kolik přijde lidí, výhodnější změny nájemného, apod.Vybavení místnosti


Záleží na tom, co konkrétně děláte, ale pro realizaci workshopu toho nepotřebujete moc.

 • Jedna větší místnost s kapacitou cca 10 osob, židle, stoly uspořádané buď do „L“, nebo je spojit takže na sebe všichni uvidí a vy můžete pohodlně chodit okolo nich v případě pomoci.

 • Tabule a psací potřeby pro možnost důležité věci napsat nebo cokoli názorně vysvětlit během kurzu.

 • Sociální zařízení – WC, umyvadlo (čistící prostředky, smetáček, kýbl na podlahu, mýdlo) – vše pěkně čisté

 • Rychlovarná konvice, hrnky, talířky, kafe, čaj, cukr, mléko, malé občerstvení - je důležité, aby se vaši žáci cítili dobře


Termín kurzu

Aby jste měli čas kurz zaplnit, je potřeba termín zveřejnit v dostatečném předstihu – osvědčil se mi nejméně jeden měsíc předem.


Následuje nejdůležitější část – reklama. Abyste kurz zaplnili očekávaným počtem účastníků, potřebujete, aby se o vás vědělo.


Sdílejte na sociálních sítích – osobní profil, profil vaší značky či firmy, skupiny zaměřené jak místně, tak obsahově, nebraňte se ani placené reklamě, kterou nabízí Facebook i Instagram.


Několikrát jej připomeňte, mluvte o něm s přáteli, vyrobte si letáčky do místního obchodu nebo ho vylepte na vývěsku, apod. Zkrátka udělejte všechno proto, aby se zájemci našli.Kurzovné

Kurzovné jsem vypočítala tak, že jsem si spočítala náklady veškerého materiálu na 1 osobu, vzaly jsme s kolegyní v potaz nájemné a své ohodnocení.


Cenu zvažte pečlivě a s rozumem, protože příliš vysoká cena zájemce odradí, naopak příliš nízká se vám nevyplatí.


Pokud si nevíte rady, zkuste metodu pokus x omyl – pokud po prvním kurzu budete mít špatný pocit nebo zjistíte, že jste prodělali, příště cenu zvyšte a naopak :)


EET – POZOR – pokud nevlastníte pokladnu, nechte si kurzovné zaplatit předem převodem na účet.Materiál


V dostatečném časovém předstihu nakupte potřebný materiál v potřebném množství (spíš více) pro předpokládaný počet účastníků.


Není nic nepříjemnějšího, než že vám uprostřed kurzu o víkendu na malém městě, kde je všechno kolem zavřené, dojde papír nebo tužky (což se mi jednou stalo, záchrana přišla od místních vietnamců ☺)


Vytvořte si malou zásobu pro nečekané situace :) Namyslete si, co všechno si vaši žáci odnesou domů – hotový výrobek, obrázek, návod…


Vždy něco navíc – můžete účastníkům nabídnout například materiál nebo již hotové výrobky k přímému odkoupení - například jsem na kurzu měla pro zájemce plátna a dřevěné desky, kdyby nechtěli malovat na kartony.Příprava obsahu workshopu


Poprvé jsem si kurz příliš konkrétně nepřipravila, sázela jsem na to, že budu improvizovat a prostě to nějak poběží a nakonec jsem z něj měla dost špatný pocit.


Počítejte s tím, že budete nervózní a tudíž příliš improvizovat nebudete schopni. (Pokud to tak nebude, jen lépe pro vás, ale raději se připravte na horší variantu :))


TIP: pokud nejste řečníci na první dobrou a máte z vystupování nepříjemné pocity, zkuste jeden volně prodejný lék na nervozitu a svalové napětí – Guajacuran. Můžu jen doporučit.


Myslete na nejlepší, připravte se na nejhorší.


Na druhý kurz jsem se připravila pečlivěji, a to tak, že jsem si rozepsala časový harmonogram, který jsem si vzala sebou pro případ nouze.


Konkrétně jsem si vypsala, co a v jaké hodině budou účastníci dělat a co budu konkrétně dělat já, což se mi velmi osvědčilo.


Potom totiž se může stát, že z nervozity „vidíte tunelově“, že si nevzpomenete ani na slůvko z toho, co jste si připravili, a bez „taháku“ budete nahraní.Průběh workshopu


Příprava před příchodem účastníků

 • Přijďte dřív, min půl hodiny a všechno připravte – ukliďte, umyjte hrnky, srovnejte židle a stoly, připravte občerstvení, připravte pomůcky na stoly, harmonogram a tahák k ruce….. zkrátka aby všechno bylo OK.

 • Připravte sebe – co nejvíc se hoďte do pohody, klidně dýchejte, třeba i zavřete oči a udělejte si malou meditaci, dejte si kafe, rozmluvte se.

 • Na tabuli vypište to, co považujete za nejdůležitější - třeba ten časový harmonogram ať ho máte vy i účastníci na očích a hlídejte čas – ne striktně (přizpůsobte se účastníkům) ale zas abyste stihli všechno, co máte v plánu.

Příchod účastníků


Přivítejte je, usmívejte se, běžte jim naproti, podejte ruku, nabídněte místo u stolu, místo pro jejich věci, nabídněte kafe – myslete na to, aby se u vás od začátku cítili dobře a uvolnili se – nervózní nejste pravděpodobně jen vy ale i oni, ale společně to zvládnete – však to jsou taky jen lidi :D


Počkejte na čas a začněte přesně.

 • Představte se, povězte něco o sobě, poděkujte za účast, požádejte o představení ostatní Buďte usměvaví, příjemní, děkujte a buďte otevření. Požádejte, aby se představili i účastníci – stačí křestní jméno - nenuťte je do větších proslovů. Kdo chce, poví víc, kdo nechce, nemusí. Oslovujte se navzájem křestními jmény a vykejte si - je to osobní zároveň s dostatečným odstupem lidí, kteří se navzájem neznají.

 • Postupujte pomalu Dejte jim čas zvyknout si na vás, na prostor, na ostatní účastníky. Představte si, kdyby jste byli v jejich situaci vy – přišli sami do cizího prostředí mezi cizí lidi – co by vám bylo příjemné?

 • Buďte vtipní, ale sami sebou Vhodný vtipný zážitek z oboru, nebo něco takového hezky odlehčí případnou nervózní atmosféru. Pokud ale od přírody vtipálci nejste, do ničeho se nenuťte – bylo by to příliš křečovité a spíš by to atmosféře uškodilo, než naopak.

 • Seznamte účastníky s průběhem workshopu ...ať ví, co je čeká a nemine :)

 • Ujistěte je o dobrovolnosti a i mlčenlivosti, včetně dovolení pořizovat fotografie Zvláště jestli jde o kurz, kde se pocitově a emočně otevřou - právě například kurz mandal, který dělám, květiny života, objevení svého silového zvířete, kurz o čakrách, konstelace, apod.

 • Teoretické povídání Pokud se s tvořením pojí nějaká teorie, zajímavosti, tak jim to všechno postupně dávkujte. Účastníci pracují, vy povídáte. Ne samozřejmě celých x hodin, ale průběžně jim povykládejte vyčerpávajícím způsobem všechno, co o tématu víte, případně si vemte sebou knihu a povězte jim nějakou zajímavost.

 • Nebojte se ticha Na druhou stranu se nebojte pracovního ticha – pokud je to činnost, která vyžaduje soustředění a třeba přemýšlení o vlastních pocitech, tak je ticho žádoucí – znamená totiž, že jsou vaši účastníci ponoření do činnosti. Pokud je vám ticho hodně nepříjemný, vezměte si sebou PC a pusťte jim potichu hudbu.

 • Zpětná vazba Na závěr se jich zeptejte, jestli byli spokojeni, jestli jim nic nechybělo a co by příště udělali jinak. Sami se poučíte a navíc u nich získáte důvěru tím, že se o ně zajímáte a není vám jedno, co si o workshopu myslí :) Zkrátka buďte sami sebou a myslete na to, že nejste ve škole, není to přednáška a že lidé se za Vámi přišli něco naučit - Vy jste ten profík :) Na jedné straně je určitě dobré trochu popřemýšlet, co od kurzu účastníci očekávají, na druhou stranu očekávání má každý jiné a nemá cenu se tím příliš zabývat.... všem se nezavděčíme nikdy.


Zorganizujte svůj vlastní workshop podle vlastních představ tak, abyste s něj odcházeli s pocitem krásné stráveného času při činnosti, která Vás baví


Hodně štěstí na příjemné účastníky, pevné nervy a úsměv na tváři :)


A pokud byste se rádi dostavili na můj workshop, podívejte se tady na nadcházející termíny a mojí tvorbu.

1 191 zobrazení1 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page