Jak vzniká kvalitní český design pro děti: Rozhovor s Chic By Pig

Přemýšlíte někdy, jak se cítí tvůrci na počátku svého projektu? Co je přimělo k tvorbě, kde čerpají inspiraci, a s jakými výzvami se potýkají? Pokud ano, pak si v tomto rozhovoru přijdete na své. Tentokrát jsem si povídala s Kateřinou z Chic By Pig, která vás nechá nahlédnout pod pokličku a motivovat vás tak k realizaci vlastního projektu a k nakupování kvalitních českých produktů.


Můžeš se nám, Kateřino, prosím představit a přiblížit, na co se značka Chic By Pig zaměřuje?


Naše značka se jmenuje „Chic By Pig,“ tedy něco ve smyslu „šik či elegantně od prasátka.“ Jsme čeští designéři a výrobci „chic“ nábytku a doplňků do dětských pokojů. Zaměřujeme se na jednoduchý minimalistický design, špičkovou kvalitu, vysokou bezpečnost a použití přírodních materiálů – to je to, co my považujeme za „chic!“ Mimo design a výrobu nabízíme i zpracování návrhu a realizaci interiéru dětského pokoje, a to tak, aby šel ruku v ruce s naším stylem - “Simple but fun - tedy aby vše zapadlo celkově jak do interiéru rodičů, tak i rozzářilo oči jejich dětí.


Co stálo u zrodu celého nápadu?


Těžko říci, co přesně bylo tím přesným impulsem. Ona myšlenka ukázat světu obecně interiérové kousky rodinného architektonického studia (Studio A) už je staršího data, ale nikdy ještě nebyl čas a energie tuto aktivitu uchopit a zrealizovat na 100%. Až vlastně narození našeho syna Jonáše a snaha zařídit mu vlastní dětský pokoj, který bude splňovat naše představy, tedy spojí dětskost, design a kvalitu dohromady, nás nejspíše nakopla k tomu, toto v omezené míře, tedy ve specializaci na děti, uvést v život.


Měli jsme prostě z výsledku našeho snažení takovou radost, že jsme se o ni chtěli podělit se světem. A tak se pomalu začal rodit nápad ukázat světu kousky dětského nábytku, přičemž postupně z toho logicky vystupovaly i další požadavky na doplňky apod.Kde přichází vaše výrobky na svět a jaké používáte materiály?


Nápady přichází různě. Někdy nás chytne múza doma, jindy zas u počítače ve studiu, někdy při běhání - je to opravdu různé. Každopádně, všemu předchází detailní rozkreslení v tomu určených programech a následné konzultace ať již s truhláři či se společnostmi, které pro nás zhotovují doplňky.


Co se týká nábytku, máme k dispozici síť truhlářským dílen, se kterými už nějakou dobu v rámci Studia spolupracujeme. Díky tomu, že hlavní sídlo Studia je v Pelhřimově, tak jedna z hlavních výrob je situována právě v jeho okolí. Nicméně, spolupracujeme s truhlářskými dílnami např. i z Moravy.


Důvodem, proč je takovýchto partnerů více, je především rychlost dodávek našim zákazníkům. Pokud totiž chcete dělat něco kvalitně, tak výroba nějakou chvilku trvá. Většinou se snažíme vejít do 4, max 6 týdnů od data objednání. Na doplňky jsou jinak moc šikovné firmy na Jižní Moravě - přeci jen už tam léta umí šít pěkné kroje :-)


Ptáš se také na materiály. My chceme prodávat top kvalitu. A tomu se snažíme uzpůsobovat také to, z čeho jsou naše produkty vyrobené. U nábytku je to dřevo, dřevo, dřevo. Z barev pak vybíráme především přírodní vosky a české barvy či laky s atestem pro děti. Pokud se ptáš na textilní doplňky, vše je vysokogramážní 100% bavlna.


Vzhledem k tomu, že naše produkty jsou i našimi vlastními grafickými návrhy, tedy takovou látku nikde nekoupíš, vybíráme takové výrobce, kteří tisknou nejen kvalitně, ale i atestovanými barvami. Samozřejmě vše v Čechách.


Konzultujete finální podobu výrobků přímo s malými zákazníky?


Ano, to jsou naši páni. :-) Výborným testem byl například Festival Mini, kde jsme vystavovali tento rok. Například, jedna holčička si v posteli dokonce dala poobědového šlofíčka. :-)


Zároveň při příležitosti uvedení značky do design konceptu v Czech Labels and Friends v obchodním centru Chodov, kde si lidé mohou naše výrobky také zakoupit, jsme s našimi “pány” konzultovali například funkce deky. A tak už teď díky dětem deka šustí, píská a disponuje dalšími vlastnostmi, které rozvíjí motoriku dětí.


Velmi mě zaujala jména jednotlivých kusů nábytku a také značky samotné. Jak vznikala?


Tak asi nejdřív ke značce samotné. Chic By Pig vznikla vlastně jako přirozené vyústění našich aktivit. Měli jsme z výsledku takovou radost, že jsme se rozhodli, že se o ni zkusíme podělit i se světem. A tak jsme se pokusili najít nejdříve jméno a z toho se pak odvinuly i naše symboly - tedy korunka a “Štětináč,” jak my už familiérně označujeme našeho prasátko.


Chtěli jsme něco, co bude v jednom slově a symbolech vyjadřovat jak dětskost a vtipnost, ta