top of page

Jak vzniká kvalitní český design pro děti: Rozhovor s Chic By Pig

Přemýšlíte někdy, jak se cítí tvůrci na počátku svého projektu? Co je přimělo k tvorbě, kde čerpají inspiraci, a s jakými výzvami se potýkají? Pokud ano, pak si v tomto rozhovoru přijdete na své. Tentokrát jsem si povídala s Kateřinou z Chic By Pig, která vás nechá nahlédnout pod pokličku a motivovat vás tak k realizaci vlastního projektu a k nakupování kvalitních českých produktů.


Můžeš se nám, Kateřino, prosím představit a přiblížit, na co se značka Chic By Pig zaměřuje?


Naše značka se jmenuje „Chic By Pig,“ tedy něco ve smyslu „šik či elegantně od prasátka.“ Jsme čeští designéři a výrobci „chic“ nábytku a doplňků do dětských pokojů. Zaměřujeme se na jednoduchý minimalistický design, špičkovou kvalitu, vysokou bezpečnost a použití přírodních materiálů – to je to, co my považujeme za „chic!“ Mimo design a výrobu nabízíme i zpracování návrhu a realizaci interiéru dětského pokoje, a to tak, aby šel ruku v ruce s naším stylem - “Simple but fun - tedy aby vše zapadlo celkově jak do interiéru rodičů, tak i rozzářilo oči jejich dětí.


Co stálo u zrodu celého nápadu?


Těžko říci, co přesně bylo tím přesným impulsem. Ona myšlenka ukázat světu obecně interiérové kousky rodinného architektonického studia (Studio A) už je staršího data, ale nikdy ještě nebyl čas a energie tuto aktivitu uchopit a zrealizovat na 100%. Až vlastně narození našeho syna Jonáše a snaha zařídit mu vlastní dětský pokoj, který bude splňovat naše představy, tedy spojí dětskost, design a kvalitu dohromady, nás nejspíše nakopla k tomu, toto v omezené míře, tedy ve specializaci na děti, uvést v život.


Měli jsme prostě z výsledku našeho snažení takovou radost, že jsme se o ni chtěli podělit se světem. A tak se pomalu začal rodit nápad ukázat světu kousky dětského nábytku, přičemž postupně z toho logicky vystupovaly i další požadavky na doplňky apod.Kde přichází vaše výrobky na svět a jaké používáte materiály?


Nápady přichází různě. Někdy nás chytne múza doma, jindy zas u počítače ve studiu, někdy při běhání - je to opravdu různé. Každopádně, všemu předchází detailní rozkreslení v tomu určených programech a následné konzultace ať již s truhláři či se společnostmi, které pro nás zhotovují doplňky.


Co se týká nábytku, máme k dispozici síť truhlářským dílen, se kterými už nějakou dobu v rámci Studia spolupracujeme. Díky tomu, že hlavní sídlo Studia je v Pelhřimově, tak jedna z hlavních výrob je situována právě v jeho okolí. Nicméně, spolupracujeme s truhlářskými dílnami např. i z Moravy.


Důvodem, proč je takovýchto partnerů více, je především rychlost dodávek našim zákazníkům. Pokud totiž chcete dělat něco kvalitně, tak výroba nějakou chvilku trvá. Většinou se snažíme vejít do 4, max 6 týdnů od data objednání. Na doplňky jsou jinak moc šikovné firmy na Jižní Moravě - přeci jen už tam léta umí šít pěkné kroje :-)


Ptáš se také na materiály. My chceme prodávat top kvalitu. A tomu se snažíme uzpůsobovat také to, z čeho jsou naše produkty vyrobené. U nábytku je to dřevo, dřevo, dřevo. Z barev pak vybíráme především přírodní vosky a české barvy či laky s atestem pro děti. Pokud se ptáš na textilní doplňky, vše je vysokogramážní 100% bavlna.


Vzhledem k tomu, že naše produkty jsou i našimi vlastními grafickými návrhy, tedy takovou látku nikde nekoupíš, vybíráme takové výrobce, kteří tisknou nejen kvalitně, ale i atestovanými barvami. Samozřejmě vše v Čechách.


Konzultujete finální podobu výrobků přímo s malými zákazníky?


Ano, to jsou naši páni. :-) Výborným testem byl například Festival Mini, kde jsme vystavovali tento rok. Například, jedna holčička si v posteli dokonce dala poobědového šlofíčka. :-)


Zároveň při příležitosti uvedení značky do design konceptu v Czech Labels and Friends v obchodním centru Chodov, kde si lidé mohou naše výrobky také zakoupit, jsme s našimi “pány” konzultovali například funkce deky. A tak už teď díky dětem deka šustí, píská a disponuje dalšími vlastnostmi, které rozvíjí motoriku dětí.


Velmi mě zaujala jména jednotlivých kusů nábytku a také značky samotné. Jak vznikala?


Tak asi nejdřív ke značce samotné. Chic By Pig vznikla vlastně jako přirozené vyústění našich aktivit. Měli jsme z výsledku takovou radost, že jsme se rozhodli, že se o ni zkusíme podělit i se světem. A tak jsme se pokusili najít nejdříve jméno a z toho se pak odvinuly i naše symboly - tedy korunka a “Štětináč,” jak my už familiérně označujeme našeho prasátko.


Chtěli jsme něco, co bude v jednom slově a symbolech vyjadřovat jak dětskost a vtipnost, tak i luxus či styl, tedy něco víc než standard. A tak se mi po několika dnech, ve čtyři ráno, podařilo vymyslet “Chic By Pig.” - tedy šik, elegantně od prasátka. Možná tomu napomohla i naše diskuse s majiteli penzionu, ve kterém jsme zrovna v té době v Itálii byli, o jejich vínu se symbolem divočáka.


Pokud se ptáš na názvy jednotlivých produktů, ta my jsme ze začátku vůbec přemýšleli nad tím, zda máme názvy dávat. Někdy totiž lze i pěkný produkt pohřbít jménem. Nakonec opět zafungovala ranní múza a vznikly všechny názvy, jako postýlky Halí pro úplně nejmenší nebo pak pro větší děti Spinky a Linky. U komod jsem si zase vyhrála s tím, že do komody Miki se dávají například “mikiny” a do Triky zase trička. Do skříně Vesi se především oblečení věší a do toyboxu Lády Hády se hračky jednoduše “ládují.”Zkušenosti z architektonické studia tvého manžela jistě pomáhají s proražením na trh. Potýkáte se přesto s nějakými potížemi nebo překážkami?


Proražení na trh je běh na dlouhou trať. To by měl vědět a počítat s tím každý, kdo chce začít cokoli vyrábět a dostat do povědomí široké veřejnosti. Naším cílem není jen produkty prodat.


Právě díky Studiu nabízíme v porovnání s většinou prodejců dětského nábytku i konzultace a realizace celého interiéru pokojíčku. Tím se snažíme také i o malou osvětu, převrátit myšlení lidí směrem ke kvalitním a jedinečným produktům, se zaměřením na detail. A to je ta výzva, nebo-li ta “překážka,” na kterou se ptáš a kterou my se snažíme zdolat.


Váš sortiment je už teď poměrně široký - od nábytku po interiérové doplňky nebo šperky. Plánujete další kousky?


Pořád je co vymýšlet. Jsme si vědomi, že, co se týká nábytku, nám ještě chybí některé prvky, o které určitě do podzima tohoto roku, naši současnou kolekci Wood and White chceme rozšířit.


U doplňků jsme nyní představili nově dětské kufříky, včetně možnosti potisknout si je i vlastním jménem dítěte. Plánujeme také pohrát si maličko s barvami. Už se na tom pracujeme od května a vše ladíme. Tak snad na podzim bude vše k mání.


A šperky? Nyní jsme akorát uvedli novou kolekci “One Line.” Tu jsme si teda úplně zamilovali. Je to opravdu jen minimalistická “linka” či, chceš-li “obrys” naší Chic By Pig korunky. Udělali jsme ji tentokrát v růžovém zlatě (i když zákazníci mají možnost volby jakéhokoli materiálu či například barvy či stylu navázání náramku).Poradíš našim čtenářům, jaká forma propagace se vám nejvíc osvědčila?


Určitě se vyplatí investice finančních prostředků do účasti na různých, specializovaných výstavách. Tam dostanete nejlépe i zpětnou vazbu od potenciálních zákazníků, ale třeba i od odborné veřejnosti. Nám se velmi osvědčil Festival Mini. Samozřejmě facebook a instagram jsou absolutí nezbytností. Lze navázat vztahy i se širokým spektrem bloggerů či influencerů, se kterými lze dobře rozvíjet spolupráci a společně pomoci dobru věci.


Ale bylo by nesprávné si myslet, že virtuální realita spasí vše. Pořád ještě existují lidé, kteří si přeci jen na věc a zejména, pokud jde o nábytek, chtějí šáhnout, vyzkoušet si ho a ujistit se, že nekupují zajíce v pytli. Proto je velmi dobré, hlavně pro začínající značky, pokud nemají vlastní showroom, spojit se s kamennými obchody. Sice logicky toto spojení vyžaduje i dělení výdělku, ale na druhou stranu pomáhá dostávat i takto značku do povědomí.


Jak vnímáš současný český design a ruční výrobu?


Obdivuji každého, kdo se pokusí o kreativní designovou tvorbu. Je to jednoduše dřina od myšlenky po realizaci, až po přesvědčení zákazníka, že to je pro něj to, co právě hledá.

Z mého pohledu je pořád ještě spousta práce na právě oné osvětě. Lidé nejsou ochotni za kvalitní, designový kousek často zaplatit.


Někdy nám to kazí právě i různí “vykukové,” kteří nekvalitní věc označí za “unique design,” napálí na to ultra vysokou cenu a když se to kupujícímu při nejbližší příležitosti rozbije, nedejbože, že se to stane opakovaně, ztrácí zákazník důvěru nejen ve značku, kvalitu, cenu, ale i v design jako takový. Proto klobouk dolů před všemi, kdo se snaží propagovat český design, ať už svou tvorbou nebo organizací různých výstav či eventů.


Přijít na trh s novými výrobky je vždy složité. Co je vaší každodenní motivací?


Nad tím jsem nikdy nepřemýšlela. Ale řekla bych, že je to nejspíš naše oboustranná ctižádost. Jak já, tak i můj muž, jsme totiž bývalí zarytí sportovci, a tam člověk musí umět sebrat vždy všechny síly a porvat se s tím, že když mu dnes závod nevyšel, vyjde holt určitě ten další. O to tvrdší trénink bude ale potřeba. A tak je tomu nejspíš i s naší motivací u Chic By Pig. Zároveň, my jsme tímto projektem nadšení, baví nás to, je to pro nás zábava a relaxace, tudíž motivace přichází v tomto případě vlastně i sama.


Co bys poradila tomu, kdo má své nápady jen v hlavě nebo na papíře a bojí se dalšího kroku?


Ať mi zavolá. :-) Otázka je, co onen krok obnáší. Pokud jde o to, že má někdo nějakou pěknou myšlenku, ale neumí to vyrobit, není nic jednoduššího, než se pustit do hledání správného výrobce. A to v dnešní době, kdy řemesel čím dál tím víc v Čechách ubývá, je fakticky výzvou. I my jsme se už párkrát spálili, když jsme hledali ty pravé.


Zároveň si myslím, že není marné zkusit se obrátit i na specializované organizace, zabývající se designem, jako je například Czech Design. Dobré je i navštívit některé výstavy a pobavit se i třeba s potenciální konkurencí, jak to bylo u nich. Jsem si jista, že málokdo odmítne ztratit pár slov o svých zkušenostech.


Jaké jsou vaše plány a přání do budoucna?


Jak jsem již předestřela před chvilkou, cílem je nejen prodej našich produktů a dostání se do povědomí široké veřejnosti, jako opravdu luxusní značka, ale i ona zmiňovaná osvěta. Převrátit myšlení lidí nejít s davem, ale být jiní, odlišovat se od masy a věřit v kvalitní produkty v naší branži. Samozřejmě, snem je dostat se i na zahraniční trh a plnit naše heslo “simple but fun” i jinde než jen v Čechách. Tak nám držte pěsti. :-)


Na proces výroby se můžete podívat na tomto videu367 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page