top of page

JAK ZVLÁDNOUT PROJEKTOVÉ PLÁNOVÁNÍ

Aktualizováno: 11. 1. 2020

Musím se přiznat, že komplikované strategie pro mě nikdy nefungovaly. Jsem minimalista jak životním stylem, tak způsobem přemýšlení. Proto se s vámi podělím o kroky, které jsou jednoduché, a zároveň efektivní. Dnešní článek vám pomůže utřídit si myšlenky a nápady tak, abyste se dostali k cíli.

Tenhle článek je v podstatě pokračováním článku o produktivitě ve kterém jsem sdílela svoje tipy a triky pro efektivnější práci. Doporučuji se na něj také podívat, protože se krásně doplňují. Ten, který se chystáte číst, je o všeobecném nastavení mysli a kroků, které vás povedou k cíli.


URČENÍ VIZE


Slyšeli jste někdy o pojmu neurověda? Já jsem ho objevila skrz Janku Chudlíkovou, kterou už několik let sleduji a její prací se neustále inspiruji. Ve zkratce jde o vědu zkoumající jak funguje naše nervová soustava, tedy i mozek, a jak pochopením jejich fungování můžeme ovlivnit naše přemýšlení, chování, nebo zvyky.


Neurověda popisuje mimo jiné proces vizualizace, kdy náš možek věří nejen tomu, co prožívá, ale i tomu, co si představujeme. Nedokáže totiž odlišit realitu od představ. Proto je vhodné začít každý projekt určením vize. Představte si jeho ideální výsledek včetně všech detailů a maličkostí.

  • Co přesně děláte?

  • Kdo jsou vaši zákazníci a kolegové?

  • Jak často pracujete?

  • Kolik vyděláváte?

  • Jak se cítíte?

Představte si místa, vůně, a lidi, kteří vás obklopují. Tuhle vizi si uložte buď na papíře nebo digitálně, ale především v hlavě. Bude vám sloužit jako kompas ve složitých momentech. Opakováním této vize posílíte nervové spoje ve vašem mozku, a tím zvýšíte šanci, že si budete více všímat okolností a příležitostí souvisejícíh s vašimi plány. Pokud si totiž něco představujete jako reálné a důležité, váš mozek to pro vás takovým způsobem zpracuje.


STANOVENÍ CÍLŮ NA KAŽDÉ ČTVRTLETÍ


Možná v práci máte čtvrtletní hodnocení, ale napadlo vás udělat si ho i v osobním životě? Mě až donedávna ne. Zamyslete se tedy nad třemi nejdůležitějšími kroky, které musíte provést během 3 měsíců, abyste se posunuli blíže k vaší vizi. Skutečně doporučuji stanovit maximálně tři, aby byly realistické. Můžete mít jeden na měsíc, nebo na všech třech pracovat průběžně.


Doporučuji neplánovat na delší období dopředu. Je spousta aspektů, které se mohou změnit. Plánovat na kratší období je tedy efektivnější. Stále ale mějte svou vizi jasně před sebou a nezapomeňte si udělat připomínku v kalendáři, abyste na další hodnocení nezapomněli.


PRŮBĚŽNÉ REVIZE


Stanovte si, v jakých intervalech se budete k plánování vracet. Já jsem si nastavila upomínku v kalendáři na každou neděli, 10:00 až 12:00. Vymezte si čas na ohlédnutí za tím, co už jste udělali, a na naplánování konkrétních kroků pro další interval. Podle mě neexistuje nic, jako příliš velký cíl. Jen si ho musíte šikovně rozkouskovat a pracovat na něm postupně a vytrvale.


PLAN. WORK. REVIEW. REPEAT.


Čtvrt roku uběhne jako voda, nenechte ten čas jen tak uběhnout. Mějte svojí vizi živě v hlavě a pracujte na její přeměně v realitu. Hledejte svůj ideální postup a opakujte ho. Jedině tak se naučíte, jak být produktivní na základě vašich možností a preferencí.


STRAŠÁK


Na někoho funguje pozitivní motivace ve formě výše popsané ideální vize. Pokud se ale ještě necítíte motivovaní, představte si opak. Tedy jak bude váš projekt vypadat, pokud na něm letos nebudete pořádně pracovat?


Co se stane, když necháte uběhnout další měsíce bez pořádného plánování? Jak se budete cítit? Jaký to bude mít vliv na váš život? Jaký to bude mít vliv na vaší finanční situaci? Nic moc, co? Tak už žádné výmluvy, a jdeme na to!


Na závěr s vámi chci sdílet jeden ze svých oblíbených citátů


´Pokud si nevytvoříte vlastní životní vizi, je pravděpodobné, že se stanete součástí vize někoho jiného. A hádejte, co si pro vás někdo jiný naplánoval? Nic moc...´Já vím, že plánování není snadné, že se nám někdy nechcete, nebo není čas. Ale nikdo jiný než my sami nás k našemu cíli nedostane. Musí to být jedna z vašich priorit. Bez kompromisů. Držím vám palce!


Dáša

295 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page