top of page

KDE PRODÁVAT RUČNÍ VÝROBKY - 1. DÍL

Aktualizováno: 21. 7. 2018

Každý prodejce by se měl umět vžít do pocitů a preferencí svých zákazníků. Téma tohoto článku by tedy ve skutečnosti mělo znít takto: Kam chodí naši zákazníci nakupovat ruční výrobky online?

Podle mého názoru je i při prodeji ruční výroby nutné sledovat trendy v nakupování. Studie prokazují, že stále více nakupujeme online, a narůstá také tendence nakupování přes mobilní telefony. Prodej přes internet proto vidím jako nejvhodnější volbu, která má velký budoucí potenciál.


Vytvořila jsem pro vás jednoduchou grafiku porovnávající obvyklá místa pro online prodej ruční výroby (na konci článku). U každého z nich se pokusím objektivně popsat jednotlivé výhody a nevýhody, což vám doufám usnadní volbu.

Obchodní servery


Jakou možnost bych doporučila? Přestože volba záleží na mnoha okolnostech, prodej přes obchodní servery se mi jeví jako ta nejlepší varianta. Srovnala bych jejich funkčnost se stránkami nabízejícími selekci ubytování, jako třeba Booking.com, nebo Airbnb.


Představte si, že sháníte hotel na víkend v Berlíně. Předpokládám, že většina z nás nebude klikat na mapu a hledat webové stránky jednotlivých hotelů. Možná zkusíme hotel vyhledat přes Google, ale srovnání nabídek jednotlivých webových stránek bude obtížné a zdlouhavé. Portál jako je Booking.com nám nabídne to, co potřebujeme. A sice srovnání hotelů v dané lokalitě, vybrané ceně, čtvrti, atd.


Vidíte, kam tím mířím? Pokud si někdo bude chtít v čechách koupit ručně vyrobenou čepici, buď už ví, že jí může hledat na Fleru, nebo se pravděpodobně na Fler i tak přes vyhledávání na Google dostane. Málo kdo bude mít trpělivost otevírat jednotlivé webové obchody, u kterých je odlišná a často zastaralá grafika, která se nepřizpůsobí při otevření stránky na telefonu, různý způsob nákupu, úhrady apod. Jaká je navíc pravděpodobnost, že váš online obchod vůbec najdou?


Obchodní servery všeho druhu jsou online formou supermarketů, které jsou tak populární právě proto, že v nich seženete vše na jednom místě, s možností porovnání a výběru. Vidím je jako přiřozený vývoj prodeje online. I když někomu nemusí vyhovovat, obávám se, že s dnešními trendy v nakupování se bez nich skoro nikdo neobejde.


Vnímat konkurenci jako nevýhodu tohoto způsobu prodeje je podle mě nesmysl, konkurence existuje i tak, nezávisle na tom, jestli budete prodávat na svém webu, nebo na Fleru. Svojí konkurenceschopnost si stanovujeme sami.


Sociální sítě


Sociální sítě jsou pak ideálním prostředkem, jak zaujmout, vytvořit prostor pro své fanoušky a přesměrovat potenciální zákazníky na svůj obchod. Sociální sítě nejsou prodejním místem, a myslím si, že pokud prodej berete vážně, neměly by být za takovým účelem používané.


Vlastní e-shop


Založení vlastního webového obchodu bych doporučila těm, kteří se na trhu pohybují delší dobu a mají vybudované jméno a stálé zákazníky. Správa vlastního webu zabere poměrně dost práce, musíte být technicky zdatní a vědět, jak funguje SEO – optimalizace internetových stránek pro internetové vyhledávače. Na druhou stranu si ale můžete obsah vytvořit podle svých představ a bez omezení.


Na závěř bych ráda dodala, že v tomto článku beru v potaz jen online prodej, a prodeji mimo internet se budu věnovat příště.

Prozdradíte mi, jak to vidíte vy?


Dáša ♥2 778 zobrazení1 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page