PIRKA A JEJ HÁČKOVANÉ HRAČKY - ROZHOVOR

Dnes tu máme opäť jeden inšpiratívny rozhovor. Tentokrát sme vyspovedali Katku, ktorá stojí za značkou háčkovaných hračiek Pirka. Je to veľká sympaťáčka s ktorou sme sa rozprávali o jej vlastnej tvorbe, handmade svete, začiatkoch aj plánoch do budúcna.Na začiatok prosím prezraď, čo znamená názov tvojej značky.

Vzniklo to tak, že môjho muža každý volá Pirko. Keď som sa za neho vydala a prijala jeho priezvisko – Pírová, svokra mi povedala „vitaj v rodine Pirka“. Je to teda skratka z môjho mena Katarína Pírová a tak to celé do seba zapadlo, že som si to osvojila a použila aj v názve značky.


Ako by si charakterizovala značku Pirka?

Tvorím háčkované hračky pre deti – strážcov, kamarátov a spoločníkov, ktorých si deti môžu zobrať kamkoľvek. A poteší ma, ak to bude hračka, ktorá im vydrží aj pre ďalšie generácie.


Prečo si sa rozhodla pre techniku háčkovania?

Celé to začalo na materskej dovolenke, keď sa mi narodil prvý syn. Nemali sme vtedy vysielačku, a tak som pri ňom presedela všetok čas a bála som sa odísť z miestnosti. Po tom, čo som prečítala dve knihy, sa mi už pýtalo robiť niečo iné. V tom čase dostal syn od mojej mamy háčkovanú opicu, ktorá sa mi páčila a tak som si povedala, že to skúsim aj ja. Začala som si pozerať rôzne video návody – z prvého vznikla čapica a z ďalšieho (španielskeho) návodu som uháčkovala slona. Veľmi ma to začalo baviť a rozhodla som sa v tom pokračovať.


Mala si od začiatku predstavu, že sa chceš orientovať na výrobky určené deťom, alebo si sa pre to rozhodla až neskôr?

Na začiatku som nemala vôbec žiadnu predstavu o mojich výrobkoch. Hračky vyrábam kvôli tomu, že výroba čiapok mi fakt nešla a podobne dopadol aj môj pokus o výrobu nohavíc. :)

Hračky pre mňa predstavujú obrovské možnosti, pri nich môžem popustiť uzdu fantázii, nemajú jasnú štruktúru a pravidlá (teda mali by sa aspoň trochu podobať na to čo chceme vytvoriť). Baví ma ich vymýšľať a zhmotňovať moje nápady a predstavy.Máš dve malé deti. Sú pre teba pri práci inšpiráciou, alebo ju čerpáš niekde inde?

Starší syn ktorý bude mať tri roky má plnú posteľ hračiek, ktoré som uháčkovala. Ide skôr o prototypy rôznych modelov, ktoré vznikajú pri skúšaní rôznych nových návodov. Má svojho obľúbeného nosorožca ktorého nosí všade – nazval ho Foto. Je to inak veľký drzáň a často svojou kritikou voči mojim výrobkom nešetrí. :) Inšpiráciu inak nejako cielene nevyhľadávam. U mňa to skôr funguje tak, že skúsim spraviť jednu hračku, pri výrobe ktorej ma napadne ďalšia a ďalšia.


Aké máš so svojou značkou ďalšie plány? Premýšľala si niekedy nad tým, že by si tvorbu rozšírila o ďalší sortiment?

Študovala som strednú umeleckú školu v odbore zlatníctvo, ktorému sa reálne nevenujem. Ak by som sa však mala vrátiť napríklad ku šperkárstvu, nebolo by to v rámci háčkovania. Chcela by som sa v dohľadnej dobe zamerať na výrobu návodov, ktoré ma veľmi baví vymýšľať a tiež chcem zdieľať návody na produkty, ktoré aj ja sama vyrábam a predávam. Onedlho ma čaká môj prvý workshop, takže momentálne je mojou prioritou. Mám aj jeden dlhodobý cieľ, ktorým je vydanie knihy o háčkovaní a pevne verím, že sa mi splní.


Prečo si sa rozhodla zdieľať návody? Mnoho ľudí sa nechce podeliť o svoje