top of page

PRÁCE, NEBO KONÍČEK?

Aktualizováno: 26. 12. 2018

Jak přístupujete k vaší handmade tvorbě a proč je důležité mít na tuto otázku odpověď?

Koníček je činnost, která nám přináší radost a při které využíváme svůj tvůrčí potenciál. Koníček obnáší investici, nikoliv však výdělek, a koníček tedy neprovozujeme za účelem zisku.


Práce pak přináší zisk, a ideálně by měla také přinášet radost za využítí tvořivosti. Často tyto dvě činnosti oddělujeme, ale mohou (nebo měly by) být propojené. Z koníčku můžeme udělat práci a z práce koníček, ale vyžaduje to správný postoj k našim aktivitám a uvědomění si našeho skutečného cíle.

“Problematické jsou situace, kdy se koníčku věnujeme tolik, jako práci, ale bez zvážení výdělku. Nebo naopak koníček prezentujeme jako práci, ale nepřistupujeme k ní s dostatečnou vážností.”

Na internetových obchodech s ruční výrobou jako je Fler nebo Etsy často narážím na produkty, které jsou samy o sobě hezké, ale jejich prezentace a cena jako by říkaly, že za moc nestojí. Na diskuzních fórech potom čtu, že mnozí z nás se rozhodnou své výrobky nabízet na internetu k prodeji, stále to ale označují za koníček.


Zároveň se ale zlobí, že se výrobky moc neprodávají, nebo že jim prodej sotva pokryje náklady na výrobu. Jako by si nechtěli připustit, že pravděpdoobně touží po tom, aby byl jejich koníček něčím víc. Protože pokud by jim nešlo o prodej, sdíleli by výrobky například v galerii na sociálních sitích k náhledu, a ne v obchodech. Protože obchody jsou jednoduše vytvořené za účelem obchodování.

Pokud se neberete vážně vy sami, nebude vás brát vážně ani okolí. Budete muset investovat čas, energii a peníze k vytvoření co nejlepšího obsahu, popisku, ceny, prodejní strategie apod.

Pokud se chcete výrobě věnovat jako koníčku, tedy bez výdělku, a chcete výrobky sdílet s ostatními pro radost, darujte je svým blízkým, do dětškých domovů či domovů pro seniory. Založte si účet na sociálních sítích, piště blog, kde budete svojí radost z tvorby sdílet se světem. Obchodům se ale vyhněte, nemá smysl ztrácet čas prodejem, který ve skutečnosti není prodej. Nabízením produktů s nízkou cenou to navíc děláte těžší těm, kteří chtějí z koníčku udělat svojí práci. A pokud ze svého koníčku chcte udělat svojí práci, byť jen na ´částečný úvazek´, musíte jí brát vážně.


Těm, kteří váhají, jestli jde o koníček, nebo o práci, bych doporučila položit si následujících pár otázek:

  • Chci své výrobky sdílet s ostatními čístě za účelem inspirace, nebo by se mi líbilo, kdyby si je ode mě koupili?

  • Nabízím momentálně svoje výrobky k prodeji, aniž bych z toho měl/a výdělek? Pokud ano, proč to tak dělám?

  • Nabízím momentálně svoje výrobky k prodeji za účelem výdělku, přesto ale netrávím moc času vytvořením co nejlepších fotek popisků, cen, apod? Pokud ano, proč?

  • Jsem spokojený/á se svojí současnou pracovní situací, nebo bych si přál/a udělat ze svého koníčku svojí práci, nebo pravidelný přivýdělek?

Pokud si na tyto otázky odpovíte upřímně, budete o krok blíž k vašemu cíli. Aby bylo cíle možné dosáhnout, je ho potřeba nejprve popsat. Možná chcete svůk koníček povýšit na práci, ale máte strach z nejistých výsledků, nebo nevíte, jestli jste v tom, co děláte, dost dobří. Pokud na tom ale nezačnete pracovat s určitou dávkou vážnosti, nikdy se to nedozvíte.


Doufám, že moje úvaha je pro některéz vás přínosná. Sama jsem ve fázi, kdy se snažím z koníčku vytvořit práci, a nad tématem tak denně uvažuji. Budu moc ráda za váše názory a osobní zkušenosti.


Dáša ♥

383 zobrazení1 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page