Prečo sa s handmade podnikaním oplatí počkať

Moje meno je Kristína a som novou členkou blogovacieho tímu Vyrobeno srdcem. Som učiteľka výtvarného odboru na súkromnej základnej umeleckej škole a vo voľnom čase sa venujem najmä tkaniu. S touto technikou som aktívnejšie začala pracovať asi pred tromi rokmi, keď sa stala súčasťou mojej semestrálnej práce počas štúdia na vysokej škole. Po istom čase sa k tomu pridalo aj experimentovanie s výšivkou a moje výrobky postupne pribúdali. Dodnes však nemám rozbehnutý obchod, svoje práce nepredávam a môj projekt _tkanye_ je zatiaľ iba akousi formou hobby, ktorá sa dúfajme, v dohľadnej dobe konečne dočká oficiálneho štartu. Pýtate sa, prečo ešte stále čakám, keď sú tomu už tri roky?


Často si sama kladiem túto otázku. Pýta sa ju aj môj priateľ, moja známa ktorá je tiež handmade tvorkyňa, pýtajú sa to ľudia so záujmom o moje výrobky, kamaráti či rodina. Najskôr mi bránil nedostatok času. Potom to boli zdravotné problémy a neskôr zasa nová práca, ktorá ma naplno zamestnala. Najväčším problémom však pre mňa celú dobu zostávajú všetky tie byrokratické a administratívne povinnosti spojené s podnikaním. Po rôznych životných zlyhaniach a problémoch som sa stala nesmierne opatrnou a nakoľko si uvedomujem, že ekonomika a dane sú pre mňa španielskou dedinou, predaj stále odkladám.

Pred niekoľkými mesiacmi som sedela za mojim pracovným stolom a obzerala som si vyšívané výrobky uschované v krabici. V tom som si všimla rozdiel medzi dvoma kúskami, ktoré delia asi dva roky. O pár sekúnd prišla opäť moja obľúbená otázka od priateľa – „Kedy bude biznis?“. Zavolala som ho k stolu a ukázala mu rozdiel medzi spomínanými dvoma výrobkami. Povedal mi na to niečo v zmysle, že ten rozdiel je neporovnateľný (iba trošku expresívnejšie). Od tohto momentu som si začala uvedomovať, ako som rada, že som v počiatočnom ošiale mojej handmade tvorby nezačala ihneď svoje výrobky predávať.

Boli ste na workshope keramiky, tkania alebo iného remesla a ovládla vás silná túžba začať podnikanie v kreatívnom biznise? Chápem ako jednoducho sa dá spadnúť do eufórie v momente, keď zistíte, že ste v niečom dobrí. Žiadny biznis sa však nedá vytvoriť zo dňa na deň a handmade nie je žiadnou výnimkou. Chce to trochu práce, trpezlivosti, prieskumu a vzdelávania. Tu je pár mojich osobných postrehov, prečo sa oplatí počkať, kým si založíte obchodík so svojimi výrobkami.

Pre a proti

Je fajn dopredu sa pozrieť na náš plán kritickým okom. Mám na výrobu svojich produktov vôbec čas? Budem zvládať všetky tie byrokratické úkony? Mám trpezlivosť a energiu venovať sa podnikaniu, chodiť na trhy, pracovať na svojej prezentácii?