top of page

Prečo sa s handmade podnikaním oplatí počkať

Moje meno je Kristína a som novou členkou blogovacieho tímu Vyrobeno srdcem. Som učiteľka výtvarného odboru na súkromnej základnej umeleckej škole a vo voľnom čase sa venujem najmä tkaniu. S touto technikou som aktívnejšie začala pracovať asi pred tromi rokmi, keď sa stala súčasťou mojej semestrálnej práce počas štúdia na vysokej škole. Po istom čase sa k tomu pridalo aj experimentovanie s výšivkou a moje výrobky postupne pribúdali. Dodnes však nemám rozbehnutý obchod, svoje práce nepredávam a môj projekt _tkanye_ je zatiaľ iba akousi formou hobby, ktorá sa dúfajme, v dohľadnej dobe konečne dočká oficiálneho štartu. Pýtate sa, prečo ešte stále čakám, keď sú tomu už tri roky?


Často si sama kladiem túto otázku. Pýta sa ju aj môj priateľ, moja známa ktorá je tiež handmade tvorkyňa, pýtajú sa to ľudia so záujmom o moje výrobky, kamaráti či rodina. Najskôr mi bránil nedostatok času. Potom to boli zdravotné problémy a neskôr zasa nová práca, ktorá ma naplno zamestnala. Najväčším problémom však pre mňa celú dobu zostávajú všetky tie byrokratické a administratívne povinnosti spojené s podnikaním. Po rôznych životných zlyhaniach a problémoch som sa stala nesmierne opatrnou a nakoľko si uvedomujem, že ekonomika a dane sú pre mňa španielskou dedinou, predaj stále odkladám.

Pred niekoľkými mesiacmi som sedela za mojim pracovným stolom a obzerala som si vyšívané výrobky uschované v krabici. V tom som si všimla rozdiel medzi dvoma kúskami, ktoré delia asi dva roky. O pár sekúnd prišla opäť moja obľúbená otázka od priateľa – „Kedy bude biznis?“. Zavolala som ho k stolu a ukázala mu rozdiel medzi spomínanými dvoma výrobkami. Povedal mi na to niečo v zmysle, že ten rozdiel je neporovnateľný (iba trošku expresívnejšie). Od tohto momentu som si začala uvedomovať, ako som rada, že som v počiatočnom ošiale mojej handmade tvorby nezačala ihneď svoje výrobky predávať.

Boli ste na workshope keramiky, tkania alebo iného remesla a ovládla vás silná túžba začať podnikanie v kreatívnom biznise? Chápem ako jednoducho sa dá spadnúť do eufórie v momente, keď zistíte, že ste v niečom dobrí. Žiadny biznis sa však nedá vytvoriť zo dňa na deň a handmade nie je žiadnou výnimkou. Chce to trochu práce, trpezlivosti, prieskumu a vzdelávania. Tu je pár mojich osobných postrehov, prečo sa oplatí počkať, kým si založíte obchodík so svojimi výrobkami.

Pre a proti

Je fajn dopredu sa pozrieť na náš plán kritickým okom. Mám na výrobu svojich produktov vôbec čas? Budem zvládať všetky tie byrokratické úkony? Mám trpezlivosť a energiu venovať sa podnikaniu, chodiť na trhy, pracovať na svojej prezentácii?

Za handmade biznisom sa skrýva omnoho viac ako len „vyrobiť a predať“. Obnáša to prieskum trhu, sebaprezentáciu, fotenie produktov, písanie príspevkov, blogov, odpisovanie na správy často aj otravných a nepríjemných zákazníkov, ktorí nechápu, že nie je vo vašich silách splniť každú ich požiadavku. Riešenie reklamácii, zháňanie tovaru, fakturácie, dane ááá tak ďalej. Neodradila som vás? Super, poďme ďalej.

Vytvorte si plán

Každé podnikanie by malo začať plánom. Spíšte si zoznam, čo všetko potrebujete v rámci založenia svojho biznisu vyriešiť a čo všetko budete potrebovať. Skúste si prejsť celý proces a jeho jednotlivé úkony od nápadu na váš výrobok až po jeho obdržanie zákazníkom. Čo všetko potrebujete na výrobu, prezentáciu, balenie, čo musíte zistiť, naučiť sa? Možno sa to na začiatku nezdá, no ako tvorca sa potrebujete poriadne zásobovať materiálom a vybavením, ktoré budete potrebovať k hladkému priebehu vašej výroby a predaja. Ak si vytvoríte plán, nič vám už nebráni začať plniť jeho jednotlivé body a doviesť svoje podnikanie k úspešnému začiatku.

Tréning robí majstra

Handmade nie je lacná a už vôbec nie rýchla záležitosť. Aby váš zisk neslúžil iba na pokrytie nákladov, ale reálne vám vaša práca aj vynášala, musíte si rozumne naceniť produkt (viac o problematike cenotvorby tu). Cena však musí korešpondovať s kvalitou výrobku, ktorý sa dostane k vášmu zákazníkovi. No a mať spokojného zákazníka by malo byť v záujme každého tvorcu akousi alfou a omegou, nakoľko šťastný zákazník rovná sa dobrá reklama. Nikto predsa nechce riešiť reklamácie a predaj výrobkov, ktoré za nič nestoja.

Žiadneho zákazníka určite nenadchnete ulomeným uškom po prvej káve ktorou si ráno pokrstí čistý oblek, zlomenými polymérovými náušnicami po prvom nosení alebo roztrasenou výšivkou. Kritický pohľad na vlastnú tvorbu je vždy na mieste – ak si nie ste istí kvalitou spracovania, pokúste sa popátrať po remeselníkovi z fachu a spýtajte sa ho na názor. Alebo darujte niekoľko prototypov náušníc kamoškám, svokrám či kolegyniam a poproste ich (ehm, donúťte), aby ich na nejaký čas nosili a odskúšali ich. Pomôžu vám vychytať nedokonalosti – možno zistíte že použité komponenty na náušniciach sa dajú nahradiť kvalitnejšími, alebo že ste ich spravili príliš tenké a sú teda krehké. Pýtajte sa na reakcie ich okolia či ďalšie detaily, ktoré vám pomôžu zlepšiť vaše výrobky.


Rozdiel dvoch výrobkov v začiatkoch mojej tvorby (vľavo) a po dvoch rokoch (vpravo). Ide síce o trochu rozdielny námet, no ich precíznosť v prevedení výšivky je na podstatne odlišnej úrovni.

Vizuálna identita

Doprajte si čas nájsť typický vizuál vašich výrobkov, vďaka čomu budú rozpoznateľné od iných. Či sa to týka materiálu, výberu farebného spektra v ktorom budete pracovať alebo samotnému námetu – ak sa takpovediac nájdete, pomôže vám to vyniknúť na trhu. Ako príklad uvediem prácu s fimom – dajú sa s ním vytvoriť úžasné veci, ale svojho času s ním pracoval každý druhý kreatívec a trh bol presýtený stovkami variácii jedného výrobku. Miesto toho, aby sa ľudia odlíšili a pokúsili sa využiť kreatívne možnosti polymérových hmôt, zacyklili sa vo vytváraní kopírovaných výrobkov medzi ktorými ich tvorba absolútne nevynikla. Myslím, že každý tvorca túži po tom, aby jeho výrobky boli rozpoznateľné medzi ostatnými.

Ako príklad uvediem aj moje prvé tkané práce, ktoré s odstupom času hodnotím ako technicky precízne ale námetovo roztržité. V jeden deň som pracovala na minimalistickej geometrii, druhý som zasa experimentovala s vytváraním „chlpatých“ kobercov a rôznorodých štruktúr, nakoľko som sa vo svojej tvorbe iba hľadala. Postupne sa však upevňujem vo svojej vizuálnej identite plnej geometrických kompozícii a vytváram si svoj vizuálny svet, ktorý pre mňa bude charakteristický.

Naučte sa niečo o podnikaní

Povedzme si na rovinu – handmade je dosť ťažký biznis. Nad prácou strávite dlhé hodiny, výrobky máte problém naceniť, aby ste neprerobili ale ich zároveň aj predali a boháča to z vás zväčša nespraví. Ušetrite sa preto od nepríjemností, či nebodaj pokút a spravte si prieskum o tom, čo obnáša handmade biznis. Premyslite si formu podnikania a zistite si vaše práva a povinnosti z nej vyplývajúce. Ušetrí vám to do budúcna problémy a pomôže vám zorganizovať si dopredu čas, aby ste zhruba vedeli, koľko ho budete môcť venovať tvorbe a koľko tým nepríjemným veciam okolo. V prípade, že by sa vám hodila finančná pomoc, zistite si, či máte právo na podnikateľský príspevok (jeho žiadosť si treba ale dobre premyslieť!).

Sociálne siete a prezentácia

Internetový priestor je v súčasnosti úžasný a nenahraditeľný nástroj predaja a reklamy každého handmade tvorcu. Čím skôr začnete s precíznou a dobre premyslenou online stratégiou vašej prezentácie, tým rýchlejšie získate sledovateľov a potenciálnych zákazníkov. Premyslite si, ktoré sociálne siete chcete využívať, prípadne či budete písať blogy o svojej tvorbe.

Venujte preto nejaký čas prieskumu kreatívnych účtov instagramu – pozrite si tie s vyšším počtom sledovateľov a všimnite si, ako sa prezentujú. Čo je pre nich typické, v akom farebnom spektre vytvárajú svoje fotografie, akým štýlom píšu príspevky. Vraciame sa opäť k vizuálnej identite, ktorá je dôležitá nielen vo vašich výrobkoch, ale aj reklame (ale o tom bližšie zase niekedy inokedy). Na mieste je tiež porozmýšľať nad tým, či chcete prezentovať iba vaše kreácie, alebo necháte zákazníka nahliadnuť aj do vášho súkromného života (vopred upozorňujem, že nadmiera fotografii vašich potomkov zákazníkov skôr odradí). Osobne sa venujem tkaniu, ale instagram stories využívam aj na zdieľanie fotiek zo zaujímavých výstav výtvarného umenia, hľadania inšpirácie v architektúre či zdieľanie minimalistických fotografii, ktoré niekedy použijem ako predlohu pre svoje práce.

Na záver...

Človek je tvor omylný. Hľadáme sa, vyvíjame, rastieme, zlepšujeme a v handmade tvorbe či umení to platí dvojnásobne. Chápem, že ani teraz nie je moja tvorba dokonalá a že o ďalšie dva roky bude opäť na inej úrovni. Ale trúfam si povedať, že dnes sa za svoje výrobky nemusím hanbiť a že som sa dostala do úrovne, kedy sa o ich kvalitu nemusím obávať. Krása handmade tvorby tkvie hlavne v tom, že je istým spôsobom nedokonalá a je na nej zväčša rozpoznateľné, že ide o ručnú prácu. Vždy je však čo zlepšovať a na začiatku by malo byť samozrejmosťou, že kvalita výrobkov bude mať istú úroveň.

Nechcem vás v žiadnom prípade od vášho biznisu odhovárať. Je však potrebné si uvedomiť, že každé podnikanie nesie so sebou rôzne riziká, veľkú zodpovednosť a isté povinnosti. Ak si starostlivo naplánujete prácu a zapracujete na zlepšení vašich produktov, ušetríte sa mnohých nečakaných a nepríjemných prekvapení. Navyše vás čaká odmena v podobe spokojných zákazníkov a dobrej reklamy, plynulejšej výroby vašich produktov a lepšie zorganizovanej práce, čo znamená menej stresu.

969 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page