top of page

PRODEJ RUČNÍ TVORBY PŘES E-SHOP - TIPY A RADY

Když jsem před 3 lety s projektem začínala, připadal mi prodej přes e-shop jako ta nejsložitější varinta prodeje online. Časy se ale mění a můj postoj také. Obchodní servery typu Fler a Sashe jsou krásné, ale zahlcené, a spousta tvůrců prodává prostřednictvím vlastního online obchodu. Pokud si myslíte, že by to byla vhodná cesta i pro vás, sepsala jsem v tomto článku pár tipů a rad.

Při prodeji přes vlastní e-shop vás pravděpodobně napadnou tři hlavní otázky - jak e-shop vybudovat, co mě to bude stát, a jak tam dostanu zákazníky? Koukneme se tedy na všechny tři hezky popořadě.


Jak vybudovat vlastní eshop a kolik mě to bude stát?


Existují tři hlavní cesty:

 • E-shop na míru, který vám postaví webař - nejdražší řešení, obvykle časově náročné, které ale umožňuje největší míru přizpůsobení vašim potřebám a minimum zásahů/technických znalostí z vaší strany.

Tip: Toto řešení bych doporučila jako další krok těm, kteří mají rozjetý business a předchozí zkušenosti s prodejem přes vlastní webshop.


 • E-shop přes Wordpress WooCommerce - skvělé, celosvětově rozšířené řešení e-shopů. Při jeho vybudování si můžete zapatit za pomoc od profíka, nebo se s tím poprat sami. Podle toho se bude odvíjet cena i náročnost. WooCommerce je zdarma, ale má svá omezení, a budete muset zaplatit za doménu, web hosting a SSL certifikát (od 2500 Kč/95 Eur za rok).

Tip: S Wordpressem mám osobní zkušenost. Pokud byste ho spravovali vlastními silami, doporučila bych ho jen technicky zdatným a trpělivým :)


 • Pronájem hotového technického řešení e-shopu - špičkou na českém a slovenském trhu je Shoptet. Nabízí vám už hotový e-shop, který si můžete zdarma vyzkoušet a spustit ho od 340 Kč/13 Eur za měsíc. K tomu budete muset pořídit vlastní doménu, webhosting ale potřeba není. Nevýhodou jsou omezené možnosti přizpůsobení vzhledu, na druhou stranu ale dostanete velké množství informací k rozjetí online businessu a snadnou obsluhu.

Tip: Shoptet je ideální řešení (nejen) na rozjezd, cena za jeho provoz roste spolu s vámi, odvíjí se totiž od počtu položek.

Jak dostat zákazníky na svůj e-shop?


Osobně si myslím, že na klasický marketing nejsou milovníci handmade tvorby moc zvědaví, naopak ocení, když poznají nejen vaší tvorbu, ale i vás. Dejte jim důvod si vás a vaší tvorbu oblíbit a vracet se zpátky i v budoucnu. Marketing jde dělat i slušně a bez pocitu, že někomu svoje výrobky cpete.

 • Sociální sítě - buďte autentičtí, dejte si záležet na kvalitě a vzhledu obsahu. Používejte správné hashtagy, sdílejte obsah pravidelně, odpovídejte na zprávy a komentáře a zmiňte vše důležité v popisku profilu.

 • Originalita - pokud je vaše tvorba skutečně jedinečná, nehrozí vám, že by nakupující hledali náhradu tam, kde je to levnější. Tady je nutná velká dávka sebereflexe, která může být bolestivá, ale pro úspěch je nezbytná.

 • SEO - tahle zkratka se dá volně přeložit jako optimalizace nalezitelnosti na internetu. Aby vás nakupující na internetu našli, musíte se ujistit, že máte vhodné popisky produktů a webu. Pokud bude někdo hledat ručně vyrobenou růžovou čepici pro miminka, nikdy jí nenajde, pokud jí pojmenujete jen ´čepice Andulka´.

 • Propracovaný obsah - váš e-shop by měl nabídnout odpověď na všechny případné otázky nakupujících a uspokojit také jejich zvědavost. Nezapoměňte na stránku o sobě, o vzniku vaší tvorby, o původu materiálů a zajímavostech okolo. Obchodní podmínky a detailní popisky produktů jsou samozřejmostí.

 • Spolupráce - tvůrci často sledují a znají další tvůrce, zkuste se tedy zamyslet, jeslti byste s někým mohli spolupracovat. Můžete si pomoci navzájem, třeba pokud máte každá/ý jiný druh výrobků pro děti a oba vaše profily sledují rodiče.

 • Blog - pokud to vaše tvorba a zájmy umožní, zvažte psaní blogu. Jeho obsah může zaujmout další potenciální zákazníky nebo alespoň rozšířit řady vašich fanoušků.

 • Komunikace - buďte sami sebou a odpovídejte co nejrychleji. I malá značka musí mít profesionální přístup a vystupování. Můžete si připavit předlohy emailů, abyste ušetřili čas.

 • Recenze - zvažte možnost recenzí přímo na e-shopu nebo na Facebookové stránce. Přidá vám to na důvěryhodnosti.

 • Newsletter - pokud je vám to milé, můžete zvážit zasílání novinek emailem, skrze který se přihlášení uřivatelé dostanou na váě webshop. Mě se osvědčil Mailchimp.


Jaké jsou vaše zkušenosti? Prodáváte přes webshop, nebo se na to teprve chystáte? Nebo to není cesta pro vás? Sdílejte své tipy, mohou pomoci i ostatním :)


Dáša

442 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page