ROZHOVOR O RUČNÍ TVORBĚ S ELLEONOR LEA

Aktualizace: 28. kvě 2019

Lidí, kteří propagují místní tvorbu a projekty, stále není mnoho. Proto mi instagramový profil Elleonor Lea rychle padl do oka. V jeho popisku totiž stojí ´fotím • tvořím • inspiruji (se) • podporuji českou a slovenskou lokálnost & přírodní produkty´. Netrvalo to dlouho, a už jsem brouzdala jejím blogem, plným (nejen) tipů k handmade tvorbě. A protože jsme si padly do oka i po lidské stránce, rozhodly jsme se vzájemně vyzpovídat. Přináším vám proto druhou část rozhovoru, kde Elleonor Lea sdílí svůj vztah k věcem lokálním. Povídání se mnou pak najdete na jejím blogu. Chci vám přinášet rozhovory s lidmi, kteří mají podobné hodnoty a pro které je místní tvorba důležitá stejně jako pro vás. Nechte se inspirovat :)

Tvůj blog kombinuje střípky z tvého života, místní tvorby i kultury. Dá se tedy říci, že zahrnuje všechny oblasti, které ti jsou blízké?


Odjakživa jsem člověk, který je multidisciplinárně zaměřen – nemám jen jeden jediný směr, který by mě zajímal. Sice se nejvíce motám okolo tvorby a kultury (v tom nejširším slova smyslu), ale jsou i jiné oblasti, které mě zajímají.


Mým blogem/webem chci něco lidem předat. To, že se zajímám o politické dění nebo že mě zajímá vesmír a technika, je pro mě důležité. Není to však něco, co by bylo pro jiné lidi přínosné.


Když chceme nějaké informace posunout do světa, musíme přesně vědět, co chceme posunout do světa. Na internetu je mnoho informačního šumu. Pokud se nebudeme soustředit na to podstatné, tak šum pouze zvětšíme; a po druhé – se to „naše důležité“ ztratí. Lidé prostě dělají chybu – píší/sdílí všechno. A to důležité v tom pak zaniká.

Já se rozhodla šířit „osvětu“ o kultuře, umění a lokální tvorbě. Aby se v tom druzí neztráceli, ostatní témata musí zůstávat v pozadí. Zároveň chci být lidem blízká, aby věděli, že za těmi články stojí naprosto normální, obyčejný člověk. Takže se snažím nějaké střípky ze svého života prezentovat, aby to bylo lidské a uvěřitelné.


Proč ses rozhodla psát o lokální ruční tvorbě?


Vím, že vaše stránka je zaměřená na lokální handmade. Já se zaměřuji na lokální tvorbu celkově. Je skvělé když takové weby vznikají, protože vy se můžete víc zaměřovat na handmade, já – jakožto vystudovaný designér – třeba více reflektuji i firmy, které vytvářejí neuvěřitelně krásné lustry nebo polstrované gauče.


Celkově weby – prezentující tvůrce – beru jako galerijní prostory, kde se představují firmy/lidé, kteří (dle našich měřítek) stojí za to. A na samotných čtenářích je potom to zásadní rozhodnutí, zda si danou značku oblíbí, popřípadě si od nich něco koupí. Je proto dobře, že každá stránka se na designéry, tvůrce, umělce zaměřuje trošku jinak.


Jaké kousky do bytu nebo šatníku nakupuješ u místních tvůrců nejraději? Máš nějaké oblíbené značky, které bys ostatním doporučila?


No za poslední rok jsem zjistila, že si ujíždím na keramice, módě a snažím se být v obraze i v přírodní kosmetice. Co se týká keramiky, tak jsem úplný blázen do tvorby Adély Volné. Už jsem si od ní koupila hrníčky (můj článek o nich zde) a chystám se na koupi dalších výrobků.


Také se mi líbí značka Bisqit, od které máme doma kávové hrníčky a pokujujeme i po květináčích. A z módy bych tu mohla jmenovat spoustu zajímavých značek, ale asi zmíním jen dvě: Julie Store a Simply Grey life; obě dvě značky tvoří jednoduché lněné oblečení, které má svou nezaměnitelnou éterickou atmosféru, a tím mě lákají.


Jak na ruční tvorbu pohlíží tvé okolí, včetně sledujících? Myslíš si, že díky tvému přičinění o původu věcí více přemýšlí?


Myslím si, že dobře. Na Vánoce jsem od mamky dostala takový zajímavý betonový květináč, který koupila na jednom trhu, kde prodávají i handmade tvůrci, a předávala mi ho se slovy: „když jsem to viděla, myslela jsem si, že by se ti to mohlo líbit a že bys to mohla ocenit“ (přibližná citace).


A jestli mé okolí o původu věcí víc přemýšlí – někdo ano, někdo ne. Nedělám si iluze, že člověk člověka dokáže na sílu změnit, ale pokud má daná osoba mysl otevřenou, dokáže některé věci přijmout za své.


Na tvém Instagramu sdílíš i vlastní tvorbu - akrylové malby. Je to něco, čemu by ses chtěla věnovat i profesionálně, nebo je to čistě pro radost? Co pro tebe kreativita znamená?


Momentální nastavení mé mysli je takové, že bych ty obrazy chtěla i prodávat. Jsem jeden z těch „tvůrců/umělců“, co v sobě má vnitřní buzení – potřebu tvořit (to je asi ta kreativita, na kterou se ptáte). Jen, jak ho život vede různými cestami, tvorba se mění. Ještě před rokem jsem myslela, že budu vytvářet úplně něco jiného. Také od 13, 14 let fotím a bylo i období, kdy jsem myslela, že tohle je m