top of page

ZÁKLADY PRODUKTOVÉ FOTOGRAFIE

Aktualizováno: 13. 6. 2018

Fotografie jsou tím, co na internetu prodává. Jsou tím, co nakupující vidí jako první. Chcete-li zaujmout, musíte do fotografií investovat čas a ujistit se, že v rámci vašich možností budou co možná nejlepší. A jak uvidíte, nemusí vás to stát skoro nic navíc.

Světlo


Správné osvětlení je základem dobré fotografie. Nakupující by měli vidět barvy a detaily jasně a co možná nejblíže realitě, aby je nečekala žádná nemilá překvapení. Vyhněte se umělému osvětlení, které barvy zkresluje a všeobecně není lichotivé.


Najděte si místo s přirozeným denním světlem, na kterém budete moci fotit opakovaně. Vaše fotky tak budou působit jednotně. Fotografickým studiem může být klidně jen parapet, nebo stolek poblíž okna. Vyhněte se ale pokud možno přímému slunečnímu svitu, které vytváří ostré stíny. Na okno můžete připevnit pečící fólii, která světlo zjemní.


Pokud máte menší výrobky a nedostatek dobrého světla, koukněte se klinutím sem, jak si snadno vyrobíte vlastní světelný box. (Video je v angličtině, ale návod je hezky předvedený).


Umístění


Tato rada může znít jako samozřejmost, ale často narážím na fotky, které nezabírají celý výrobek (nemám na mysli fotografie detailu). Dejte si pozor, aby vám nikde neutekl roh, nebo aby výrobek nebyl nakřivo apod. Z takové fotky je poznat, jak málo času vám zabrala, a to může odradit potenciálního kupce, i když se mu váš výrobek jinak líbí. Nekvalitní fotka totiž vyvolává pocit, že nekvalitní bude i samotný výrobek.


Pozadí


Pozadí by mělo mít jednotnou barvu a matný povrch. Velmi hezky působí dřevo a jiná přírodní pozadí, nebo čistě bílá barva. S bílým pozadím se setkáme nejčastěji, je jednoduše nejpraktičtější a výrobek hezky vynikne. Skoro zdarma vám ho vykouzlí velká bílá čtvrtka, případně můžete přetřít dřevěnou desku, použít tapetu – podívejte se, co už máte doma.

Dekorace


Většinou vám bude stačit jednotné pozadí a samotný výrobek. Můžete ale do kompozice přidat různé drobnosti, které podtrhnou váš styl. Může se jednat o květiny a rostliny, ať už čerstvé, nebo sušené, o různé plody, nebo materiály, ze kterých tvoříte. Hrajte si s variacemi, dokud nenajdete to pravé.

Úhel


Pro začátečníky bych doporučila nejprve fotit tzv. naplocho. Tedy fotit produkt položený na rovném podkladu ze shora tak, aby byl uprostřed záběru. Jako doplňující fotografie je vhodné přidat záběry detailu, nebo fotografie výrobku v užívání.

Úprava fotek


S úpravou buďte opatrní. Pokud neovládáte Photoshop nebo jiný program pro úpravu fotek na profesionálnější úrovni, platí tu pravidlo, že méně je více. Dnes je velmi oblíbené používání filtrů, ty se ale pro fotky výrobků nehodí, protože zkreslují. A jak jsem psala výše, cílem je, aby fotka odrážela realitu.


Soustřeďte se na základy, jako je správné oříznutí, poloha produktu uprostřed a rovně apod. Základní funkce pro úpravu fotek má dnes většina telefonů i počítačů.


Inspirace


Inspirujte se od ostatních, ale nekopírujte. Učte se od těch, kteří jsou úspěšní. Osobně se nejraději inspiruji na Pinterestu, kde pomocí klíčových slov (nejlépe anglických) najdete spoustu vizuální inspirace. Odtud jsem také získala výše zobrazené fotografie.


Konečný výsledek


Zkoušejte, hrajte si, foťte na různých místech a na různém světle a to tak dlouho, dokud nebude výsledek v rámci vašich možností co možná nejlepší.


Na závěr bych ráda připomněla, že dobrá a špatná fotka téhož výrobku se liší hlavně částkou, kterou je nakupující ochoten zaplatit. Od prodejců ruční tvorby nakupující neočekávají stejnou prezentaci jako od velkých firem, stále ale očekávají, že bude kvalitní a na dobré úrovni. Nebojte se svůj výrobek prezentovat jak nejlépe dokážete, i když jste teprve na začátku. Klidně si představte, že už jste udělali díru na trhu, a prezentujte svojí tvorbu sebevědomě.


Přeji vám mnoho úspěchu

202 zobrazení1 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page